Suriye’de dövizle alışverişe hapis cezası

Suriye’de dövizle alışverişe hapis cezası

Esad yönetimi ülkede yerel paranın değerini kurtarmak için dövizle yapılan işlemlere hapis ve ağır koşullarda çalışma cezası getirdi. 2019'un başında 1 dolar 500 Suriye Poundu ederken geçen haftalar 1 dolar 1000 Suriye Poundu'na kadar çıktı.

20 Ocak 2020 - 13:20

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Suriye Poundu'nun değerini korumak için dövizle yapılan işlemlere yasak getirdi. Yeni çıkan kanunla birlikte Suriye’de dövizle alışveriş yapanları hapis ve 7 yıl ağır koşullarda çalışma cezası bekliyor.

Financial Times'ta yer alan habere göre Suriye nüfusunun yüzde 80'i yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Ekim ayından bu yana ülkede temel gıda fiyatlarının yüzde 20-30 arasında zamlandığı belirtiliyor.

RESMİ BİR ENFLASYON VERİSİ YOK

Suriye'de resmi açıklanan bir enflasyon verisi yok. Birleşmiş Milletler ise ülkede gıda fiyatlarının istatistiklerini aylık olarak tutuyor. Bu veriye göre 2019 yılının kasım ayında gıda fiyatları önceki yıla göre yüzde 21 arttı.

YEREL PARA ÇAKILDI

2019 yılının başında 1 ABD Doları 500 Suriye Poundu ediyordu. Geçen hafta ise 1 ABD Doları 1000 Suriye Poundu'na eşdeğerdi. Suriye hükümeti ülke dışına döviz çıkışını engellemek için pek çok ürüne ithalat yasağı getiriyor. Geçen kasım ayında ülkede memur maaşlarına ortalama 27 dolar (160 TL) zam yapıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP Sözcüsü Faik Öztrak'tan kurultay açıklaması!
CHP Sözcüsü Faik Öztrak'tan kurultay açıklaması!
TCMB, Yılsonu dolar kuru beklentisini arttırdı!
TCMB, Yılsonu dolar kuru beklentisini arttırdı!