Hak Yemek! Kalpak yarıda kaldı! Emeğe yazık! 

Hak Yemek! Kalpak yarıda kaldı! Emeğe yazık! 

Yusuf Kırbiç'in kaleminden...

16 Ocak 2023 - 10:51 - Güncelleme: 16 Ocak 2023 - 17:20

Pazar mesaimizi Bayraklı’da CHP liderinin de katılım sağladığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde gerçekleşen son derece önemli bir temel atma törenine katılım sağlayarak geçirdik. İzmir depreminde yıkılan Dilber Apartmanı’nın temel atma töreni... 

Baştan şunu söyleyebilirim ki Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, dersine iyi çalışmış. Türkiye’ye örnek olacak bir projenin temel atma törenine yakışır bir ev sahipliği sergiledi. 

Neredeyse 10 bin yurttaşın katıldığı temel atma töreninde kimler kimler yoktu ki? CHP Genel Başkanı'nın yanı sıra CHP İzmir milletvekilleri, belediye başkanları, siyasiler ve çok sayıda vatandaş törende yer aldı. 

Törene ise CHP lideri Kılıçdaroğlu’na seslerini duyurmak isteyen yaklaşık 50-60 kişilik grup olan Çiğli Belediyesi ÇİBEL işçileri damga vurdu. 

Tabikide hak aranır, dertlerini duyurmak için gereken ne ise yapılır ancak her şey bir nezaket çerçevesinde gerçekleşir. 

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmaları sırasında sürekli slogan atan grup bununla yetinmeyerek tören bitiminde Kılıçdaroğlu'nun aracının önüne kesmeye yeltenince korumalar ile işçiler arasında arbede yaşandı. 

Sözde hakları için oraya gelen bu işçi arkadaşlar sadece seslerini duyurmak için kaç kişinin emeğine tecavüz ettiklerini bir bilseler keşke. 

Ayrıca 900’den fazla çalışanın bulunduğu ÇİBEL’de azınlık kalan bu grup diğer çalışma arkadaşlarının da hakkına girmiş oldu.

İzmir'de kooperatifleşme modeli ile yapılan ilk apartman olan Dilber Apartmanı temel atma törenini ne yazık ki gölgede bırakan bu olayla depremzedelerin, onların hakkını sonuna kadar savunan Başkan Serdar Sandal’ın, alanı dolduran on binlerce yurttaşın emekleri hiçe sayıldı. 

Sahnede Kemal beye ve Başkan Sandal’a kalpak hediye eden Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan bile zor anlar yaşadı. Kuva-yı Milliye kalpağı eşittir Mustafa Kemal. Bu güzel düşünülmüş jest bile gözlerden uzak kaldı. 

Depremzedelerin yaralarını sarmak için ter akıtan, dirsek çürüten başta Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal olmak üzere, bu konuda desteğini eksik etmeyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan, bu büyük organizasyona omuz veren tüm Bayraklı Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi emekçilerini tebrik ediyorum. 

Çok önemli isimlerin yer aldığı, değerli siyasetçilerin ağırlandığı, son derece anlam ifade eden 10 bin kişilik organizasyona 50-60 kişinin protestosuyla damga vurması da başlı başına emek hırsızlığıdır. 

“Açık kalpli, mert düşman, içinden pazarlıklı dosttan iyidir” 

Çiğli adına üzüldüm. Kurumlarını ve onları temsil edenlerin ne kadar zorda bırakılmasına. 

Bayraklı adına üzüldüm. Yüzlerce kişinin emeğine saygı duyulmamasına. 

CHP Lideri'ne üzüldüm. Partisinin kalesinde apar topar sahneden indirilmesine sebep olunmasına. 

Hak böyle aranmaz, mücadele böyle verilmez. Şimdi o işçi arkadaşlara buradan soruyorum; Törende yaptıklarınızla kaç kişinin hakkını yediniz ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Binlerce kişiyi dolandıran hacker çetesi çökertildi
Binlerce kişiyi dolandıran hacker çetesi çökertildi
Rusya'dan CIA ve FBI’a yasak
Rusya'dan CIA ve FBI’a yasak