Reklam
Reklam
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yeni oldubitti gayretlerini reddediyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yeni oldubitti gayretlerini reddediyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tacikistan temasları kapsamında Asya'da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı (CICA) 5. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katıldı

15 Haziran 2019 - 12:58

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Asya'da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı (CICA) 5. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere geldiği Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de temaslarına başladı.

Asya İşbirliği Zirvesi'nde konuşan Erdoğan, "Kudüs'te yeni oldubittiler oluşturma gayretlerini reddediyoruz" dedi. Suriye'deki gelişmelere ilişkin olarak da uyarılarda bulunan Erdoğan, "Bir terör örgütü eliyle diğerini yok etme politikalarının varacağı yer daha fazla kan, daha fazla işgal, daha fazla zulüm ve gözyaşıdır" diye konuştu. İşte Erdoğan'ın açıklamaları:

"OLDUBİTTİLERİ REDDEDİYORUZ"

Toplantımızın bölgemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Zirveyi kritik bir dönemde icra ediyoruz. Konferansımız ortak çabalar sonucu temsil kabiliyeti yüksek bir bölgesel foruma dönüşmüştür. 27. üye olarak Sri Lanka'ya hoşgeldiniz diyorum. 2 ay önce yaşanan terör eylemi nedeniyle başsağlığı dileklerimizi iletiyorum.

Türkiye olarak öncelikli işbirliğimizin derinleştirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Konferansı hep birlikte daha fazla sahiplenmemiz gerekiyor. Finansal desteğin yanı sıra, aktif katılım sahiplenmeyi artıracaktır.

Filistin meselesinde de aktif bir tutum sergiliyoruz. Kudüs'te yeni oldu bit tileri reddediyoruz. Asya'nın kalbi İstanbul süreci kapsamında faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Keşmir halkının beklentileri doğrultusunda çözümü destekliyoruz.

Bir terör örgütü eliyle diğerini yok etme politikalarının varacağı yer daha fazla kan, daha fazla zulüm, daha fazla gözyaşıdır. Suriye sahası maalesef bu acı hakikatın ispatı olmuştur. İstikrarlı ve sürdürülebilir kalkınmanın temellerini güvence altına almak için somut adımlara ihtiyaç duyuluyor. Bölgemizde kombine taşımacılık yöntemlerine önem veriyor, modern İpek Yolu'nu destekliyoruz.

Bölgesel barışı, istikrarı zedeleyen tek taraflı adım ve yaptırımları doğru bulmadığımızı ifade etmek isterim.

Erdoğan, Tacikistan’da zirve katılımcısı ülke liderleriyle ikili görüşmeler de gerçekleştirecek.

RESMİ TÖRENLE KARŞILANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, "TC TRK" uçağı ile TSİ 22.05'de Duşanbe Uluslararası Havalimanı'na geldi. Erdoğan’ı havalimanında Tacikistan Milli Meclis Başkanı Mehmetsaid Ubadullayev, Tacikistan Dışişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı Khusrav Neoziri, Duşanbe Belediye Birinci Başkan Yardımcısı Mahmadzaid Zuvaydzoda ve Türkiye'nin Duşanbe Büyükelçisi Ali Rifat Köksal karşıladı.

BAKANLAR DA EŞLİK EDİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ziyaretinde; eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar eşlik ediyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Elazığ depremi ile ilgili ilk açıklama
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Elazığ depremi ile ilgili ilk...
Türkiye'de meydana gelen büyük depremler...
Türkiye'de meydana gelen büyük depremler...