Bol su için, her şeyin tadına bakın

Bol su için, her şeyin tadına bakın

Bol birbirinden lezzetli bol çeşitli yemek sofralarının kurulduğu yılbaşı gecenizi felakete dönüşmesin. Yılbaşı sofrasında nelere dikkat etmeliyiz? Ertesi gün neler yapmalıyız? Kaya İzmir Therma l& Convention Baş Aşçısı Nejdet Polat ,’’Bol su için, her şeyin tadına bakın. Sakın yiyecek miktarının ölçüsünü kaçırmayın ’dedi.

28 Aralık 2021 - 14:20

Baş Aşçı Nejdet Polat’’ Ana yemek olarak beyaz eti tercih etmelisiniz. Balık, tavuk veya yılbaşının vazgeçilmezi hindi bize hem doyurucu etki edecek hem de daha hafif bir akşam yemeği sunacaktır. Pişirme teknikleri açısından ise fırında, ızgara veya haşlama olarak tüketmek en sağlıklı yılbaşı sofralarını oluşturacaktır. Yılbaşını evde geçirmeyi tercih ederseniz kontrol her zaman sizde olur. Miktarları az tutmanız ve çeşitlendirmeyi hafif yemeklerden yana kullanmanız size bir öneri olabilir. Ana yemekle beraber salatalara öncelik vermek ve pilav, makarna gibi karbonhidrat oranı yüksek besinlerden uzak durmak akşam yemeğimizi dengede tutmalıyız. Kızartma ve ya kavurma işlemi görmüş mezelerden uzak durmalıyız. Az yağlı veya haşlanmış mezeleri, yoğurtlu ve bol sebzeli olarak tercih edebiliriz’’dedi.


Yılbaşı günün ertesi günü de yediklerimize dikkat etmemiz gerektiğini söyleyen Polat,’’Güne güzel bir kahvaltı ile başlanmalı ve aralarda hafif, az yağlı ve kalorisi düşük meyveli yoğurt, süt, prebiyotik yoğurt, kefir ile ara öğün yapılmalıdır. Sabah kahvaltınızda bol mevsim yeşilliği olsun. Maydanoz, roka, tere, marul gibi yeşillikler C vitamini alımınızı artırarak enerjinizin çabuk yükselmesini sağlayacaktır. Su içmeyi ihmal etmeyin! Böylece gerek alkol alımından gerekse geç yatmaktan kaynaklanan toparlanma sürecinizi hızlandırırsınız ’’dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EVbee'den kitle fonlama turu
EVbee'den kitle fonlama turu
Kimlik sahtekarlığına dikkat!
Kimlik sahtekarlığına dikkat!