Azerbaycan’dan yangınla mücadeleye destek

Azerbaycan'dan yangınla mücadeleye destek

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayarak yaşanan orman yangınları ile mücadele için daha fazla destek gönderileceğini söyledi.

06 Ağustos 2021 - 14:30

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telefonla görüştü. Türkiye'nin farklı bölgelerinde meydana gelen orman yangınlarında hayatını kaybedenler için Erdoğan'a bir kez daha taziyelerini ileten Aliyev, Azerbaycan'ın yangınları söndürmek için Türkiye'nin yanında olduğunu dile getirdi. Orman yangınlarının söndürülmesinde Türkiye'ye verdiği destekten dolayı Aliyev’e teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycanlı itfaiyecilerin çalışmalarda yüksek profesyonellik gösterdiklerini ve içtenlikle çalıştıklarını vurguladı.

Azerbaycan, 200 itfaiyeci daha gönderecek

Türkiye’deki yangın bölgelerinde 1 helikopter, 1 amfibi uçağı ve 150 ek personel ile 510 itfaiyecinin görev yaptığını vurgulayan Aliyev, 200 özel eğitimli itfaiyeciyi daha Türkiye’ye göndermeyi ve böylece Azerbaycan'dan gelen itfaiyeci sayısını 710 kişiye çıkarmayı teklif etti. Erdoğan, bu desteğin Azerbaycan ile Türkiye arasındaki kardeşlik ve dostluğun açık bir tezahürü olduğunu kaydetti. Aliyev görüşmede Erdoğan’a Ermenistan-Azerbaycan sınırında Ermenistan'ın yaptığı provokasyonlar hakkında bilgi verdi ve Azerbaycan Ordusu'nun Ermenistan'ın bu tür provokasyonlarına karşılık verdiğini belirtti. Cumhurbaşkanları, çatışma sonrası dönemde bölgesel süreçler hakkında görüş alışverişinde bulundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaspersky Safe Kids'den yeni özellikler!
Kaspersky Safe Kids'den yeni özellikler!
EVbee'den kitle fonlama turu
EVbee'den kitle fonlama turu