1923 ÖĞRENCİDEN 2023’E MEKTUP

1923 ÖĞRENCİDEN 2023’E MEKTUP

Çiğli’de eğitim gören 1923 öğrenci, Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı olan 2023 yılına mektup yazıyor. “2023 Cumhuriyet Hayali”nin yazılacağı mektup kağıtları ve zarflar, Çiğli Belediyesi tarafından öğrencilere dağıtıldı.

16 Mayıs 2019 - 09:40

Milli Mücadelenin 100. yılında Çiğlili öğrenciler tarafından yazılıp, Çiğli Belediyesi tarafından toprağa gömülecek mektuplar, Cumhuriyetin ilanının 100. yılında bulunduğu yerden çıkartılarak öğrencilerin göndermek istedikleri kişilerin adreslere dağıtılacak. Hem 19 Mayıs 1919’da başlayan Milli Mücadelenin 100. yılına vurgu yapmak hem de Cumhuriyetin ilanının 100. yılı olan 2023 yılına dikkatleri çekmek amacıyla, 1923 ortaokul öğrencisi “2023 Cumhuriyet Hayali”ni yazmaya başladı.

MEKTUPLAR TOPRAĞA GÖMÜLECEK

Özel olarak tasarlanmış mektup kağıtları ve zarflar Çiğli’de faaliyet gösteren 9 ortaokula dağıtıldı. 20 Mayıs’ta okullardan toplanacak mektuplar, Çiğli Belediyesi tarafından toprağa gömülecek ve üzerine anıt taş konulacak. 4 yıl sonra, Cumhuriyetin ilanının 100. yılı olan 29 Ekim 2023 tarihinde mektuplar bulundukları yerden çıkartılıp öğrencilerin yönlendirdiği adreslere gönderilecek.


CUMHURİYETE BAĞLILIK ARTACAK

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, Cumhuriyetin önemini her geçen gün bir kez daha anladıklarını belirterek, Milli Mücadelenin başladığı 19 Mayıs 1919 yılından, Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı olan 29 Ekim 2023’e öğrencilerin hayalindeki Cumhuriyeti yazmalarını istediklerini söyledi. Amaçlarının öğrencilerin Cumhuriyete olan bağlılıklarını artırmak ve Cumhuriyetin önemiyle ilgili farkındalık yaratmak olduğunu belirten Başkan Utku Gümrükçü, öğrencilerden toplanan mektupların, bir parka gömüleceğini ve 2023 yılına kadar mektupların burada muhafaza edileceğini söyledi.

Başkan Utku Gümrükçü şöyle konuştu: “Çocuklarımız 4 yıl sonrasına mektup yazarak hayallerini anlatacaklar. 29 Ekim 2023 yılında, 1923 adet mektubu gömülü olduğu yerden çıkartacağız ve çocuklarımızın göndermek istedikleri kişilere ulaştıracağız.  Amacımız öğrencilerimizin Cumhuriyete sahip çıkmalarını sağlamak ve bağlılıklarını artırmak.”

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • Emel Guleç
  1 yıl önce
  Sayin Baskanim Utku beyefendi bu cok guzel bir duşunce oncelikle teşekkur ederim cocuklarımizin hayallerini yazmaları harika bir şey cunkü çocuklar saf temiz duyguludur eminimki gelecege dair guzell hayalleri vardir insallah guzel hayalleri gercek olur onlar bizim umutlarimiz gelecegimiz insallah hak hukuk ve adaletin oldugu guzel gunlere kavusurlar tekrar tesekkur ederim basarilarinizin devamini dilerim saygilarimla
 • Nevin Özkan
  1 yıl önce
  O güzel çocuklarımızın kalem tutan ellerini öpüyorum Böyle bir etkinliğe imza atan Utku Başkanımızı da kutluyorum
 • Mustafa koca
  1 yıl önce
  Harikasın başkanım.Dğn başkayan etkinlik ve bu şekilde devam eden etkinlik çiğlide inanılmaz birheyecan yarattı uyuyan çiğli ğzerindeki ölğ toprağını atma çabasını ortaya koydu.Hedefimiz izmirde bir numara olmaksa yapı taşlarını döşemeye başladın sağol varol yolun açık olsun delikanlım.Saygılarımla.
 • Hasan Öxbay
  1 yıl önce
  Hamuru ATATÜRK Sevgisiyle yoğrulmuş bir ANA'nın yetiştirdiği EVLAD'ın...Farkı bu(!)... Utku Başkanım HER ŞEY ÇOM GÜZEL OLACAK...
 • Zinnet Koç
  1 yıl önce
  harika bir proje harika bir çalışma olacak düşünen Fikri hayata geçiren ellerine emeğine yüreğine sağlık ,,her şey çok güzel olacak,,
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Karşıyaka'da metruk binalar yıkıldı
Karşıyaka'da metruk binalar yıkıldı
İstanbul İstatistik Ofisi açıkladı! Haneler temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor
İstanbul İstatistik Ofisi açıkladı! Haneler temel...