Reklam
Reklam
Çocuklar "yeşil" İzmir istiyor

Çocuklar "yeşil" İzmir istiyor

İzmirli çocuklar, hayallerindeki İzmir'i çizdi. Anaokulu ve ilkokul öğrencileri yeşillikler içinde, mavi gökyüzünün altında, çiçeklerle kaplı sokaklarda, çoğunluğu tek katlı olan evlerden oluşan bir kent istediklerini ortaya koydu.

20 Nisan 2019 - 15:04

İzmir Serbest Mimarlar Derneği'nin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında düzenlenlediği etkinlikte minik mimarlar, hayal ettikleri İzmir'i çizdi. İzmir Ekonomi Üniversitesi ev sahipliğinde IQ Alüminyum ve VitrA desteğiyle düzenlenen “Mimar Çocuk – Gelecek Bugünden Yaratılır“ etkinliğinde öğrenciler ev, okul, hastane gibi mekânları kağıda döktü. Bu resimler daha sonra üç boyutlu hale getirildi. Ortaya çıkan eserler dün İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi'nde sergiye açıldı.

Büyük ilgi gören sergideki eserlere çocukların özellikle doğa özlemi damga vurdu. Öğrenciler tasarımlarında yeşile, derelere büyük yer verirken, mekanların genelde çok katlı olmaması dikkat çekti. İzmir Serbest Mimarlar Derneği Başkanı Hüseyin Egeli, beton yığınlarının arasında kaldığı şehirlerde çocukların doğanın özlemini çektiklerini belirterek “Bu çocukların hepsi şehirde yaşayan çocuklar. Ancak çocukları gökdelen, hatta yan yana iki apartman bile çizmemiş” dedi. Çocukların alışılmış şehir mimarisinin ötesinde doğayla bütünleşen bir kent hayal ettiklerini ifade eden Egeli “Hepsi masmavi bir gökyüzü, ormanın içinde, bulutların üzerinde rengarenk evler, çiçeklerle kaplı sokaklar hayal etmiş. Hayal ettikleri kent, aslında hepimizin hayali” diye konuştu. Çocukların hayal ettiği İzmir'i gelecekte inşaa edeceklerine inandıklarını söyleyen Egeli “Şehircilik bir kültür, mimarlık da sadece bir meslek değil, aynı zamanda bir sosyal sorumluluktur” diye konuştu.

Etkinlik sonrasında desteklerinden ötürü emekli öğretim üyesi Zehra Akdemir’e, IQ Alüminyum, VitrA ve Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi yetkililerine plaket takdim edilirken, etkinliğe katılan tüm çocuklara da sertifika verildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Japonya: Kuzey Kore Japon Denizi’ne 2 füze attı
Japonya: Kuzey Kore Japon Denizi’ne 2 füze attı
Araç kiralayana senet şoku
Araç kiralayana senet şoku