Reklam
Reklam
CHP KARABAĞLAR BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI POLAT MANDUZ

CHP KARABAĞLAR BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI POLAT MANDUZ

31 Mart 2019 yerel seçimleri için geri sayım başladı. Bu süreçte en çok merak edilen ise siyasi partilerin çıkaracağı adaylar oldu. CHP aday adaylık süreci kapılarını 26 Ekim’de kapattı. Şimdi ise İzmir başta olmak üzere 30 ilçesinde kimleri aday göstereceği merakla beklenirken gelin biz İzmir’in önemli metropollerinden Karabağlar’a bir göz atalım.

23 Kasım 2018 - 09:59 - Güncelleme: 23 Kasım 2018 - 12:04

Karabağlar’ın adı ve CHP bir arada anıldığında akla gelen ilk isimlerden biri de Polat Manduz olur. CHP’nin her kademesinde görev alan ve şimdinin CHP Karabağlar Belediye Başkan Aday Adayı olan Polat Manduz’la Karabağları, hedefleri ve saha çalışmalarını sizler için değerlendirdik.

İşte CHP Karabağlar Belediye Başkan Aday Adayı olan Polat Manduz’la yaptığımız röportaj;

Neden başkan adayı siz olmalısınız ?

1970 yılında ailemle beraber İzmir’e geldim. 1978 yılından itibaren Karabağlar'da yaşıyorum. Yaşam alanımız burası, siyaset alanımız da burası. 1984 yılında SODEP Gençlik Kolları'nda aktif göreve başlayarak sırasıyla Cumhuriyet Halk Partisi’nin bütün kademelerinde görev aldım. Gençlik kollarında, il yöneticiliği, ilçe başkanlığı, kurultay delegeliği süreci, hepsinde yer aldım. STK ve Devrimci İşçi Sendikalarında görev aldım. 10 yıl belediye de çalıştım. Ayrıca Belediye-İş 6 No'lu Şube Sekreterliği görevinde bulundum. Karabağlar ilçe başkanlığını, meclis grup başkanlığını yürüttüm. Bir dönem, 5 yıl meclis üyeliği görevini yapım. Yani belediyecilik konusunda, örgütlenme konusunda yeterli deneyimim, birikimim ve bilgim oluştu.


Karabağlar size ne ifade ediyor ?

2009 yılında ilçemiz Konak’tan ayrıldıktan sonra, 2009 yılından itibaren başlayıp mahalle ve sokak örgütlenmelerini, semtler ve hane örgütlenmelerini yaptım. Kentlinin sosyolojik ve coğrafi yapısını iddia ediyorum benim kadar iyi bilen kimse yoktur. 3 bin 400 sokağın neredeyse tamamında çalışma yaptım. Okul, camii, dernek, esnaflarımız, taksi duraklarımız yani Karabağlar da herhangi bir arkadaşımız gelip benimle birlikte olduğunda ben iddia ediyorum navigasyon dediğimiz uygulamadan daha iyi bilirim. Bilmenin yanında da bir de örgütlendik. Hane örgütlenmesinde 138 bin insanın evine girmiş bir örgüt yapımız var. İlçe başkanlığı yaptığım dönem içerisinde bu kentin sorunlarına bu kentin yapılanmasına, 1978’den beri şekillenmesini takip eden bir arkadaşınızım.

Karabağlar neye ihtiyaç duyuyor ?

Kentin bir meydana ihtiyacı var. Kentin meydan sorunu var. AKP gece yarısı burayı ayırırken fiziki alt yapısının olmadığı, halkın kendi işlerini görebilecek resmi dairelerin oluşmadığı, darmadağın olduğu bir süreç yaşandı. Çarpık yapılaşmanın getirmiş olduğu ciddi sorunlar var. Daha doğrusu halkın ihtiyaçlarını karşılayacak kaymakamlıktan tutunda, tapu kadastrosuna kadar birçok hizmet alanının oluşmadığını görürsünüz. Daha sonra belediyemiz tarafından tahsis edilen bir kaymakamlık binası yapılmış hizmet binası da Cumhuriyet Halk Partili belediyeler tarafından sağlanmıştır.


Size göre Karabağların en önemli sorunu nedir ?

En büyük görevimiz ve kentimizin en büyük sorunu kentsel dönüşüm. İşsizlik en büyük sorunlardan bir tanesi. Ayrıca kentin sanayi bölgesi dediğimiz bir tek mobilyacıları var. Ticaret alanları bile yok. 58 mahallemiz var. Karabağlar yeşillik caddesi dışında mobilya sektöründe küçük ölçekli tamirciler var. Bir kısmı Konak’ta kalıyor, bir kısmı Buca’da bir kısmı da burada kalıyor. Böyle bir düzensizlik var. Karabağlar’da yeniden bunların hayat bulması gerekiyor.  Bölge de sanayinin ve ticaretin oluşmadığını görüyoruz. 500 bin nüfuslu bir kentin yaşanabilir alanlarının olmadığını görüyoruz. Bu konu da bir değişim gerekiyor ama biz bu değişimi tek başımıza değil halkla yapacağız.

Karabağların adaylık yarışında ki aday sayısını ve profilini nasıl değerlendiriyorsunuz?

2014 seçimleri ve bu dönemi değerlendirecek olursak aday sayımız aslında çok değil. Neden çok değil. 2014 yılında benim ilçe başkanlığı yaptığı dönem içerisinde 13 aday vardı şimdi ise 7 var. 2014’te aday sayılarının yüksek olmasının sebebi ilçe örgütlenmesinin iyi olmasıydı.

Peki kendinizde şans görüyor musunuz ?

Anketler yapılırsa, halka sorulursa, örgüte sorulursa ben iddia ediyorum en yakın rakibimi ikiye katlayacak şekilde olurum parti içinde. Bunun pratiğini söylüyorum. 2015 yılında istifa ettiğimde örgüt Karabağlar’da siyaset yapanların içerisinde yine beni birinci sıraya oturttu. İddia ediyorum, yaptığımız hane örgütlenmesinin, insanların sorunlarının, sorunlarına karşılık çözümleri, yaptığımız siyaset, insan ilişkilerimiz, kamuoyu yoklamasını yaptığınızda büyük bir ara farkla çıkacağıma inanıyorum.


Karabağlar farklı insan gruplarının yaşadığı bir ilçe. Herkesin başkanı olmayı nasıl başaracaksınız ?

Aslında bunu becerdik. Nasıl becerdik. Pratiğimizle bunu becerdik. Bunu neden söylüyorum. 2012 yılında CHP ilçe başkanlığı görevine geldiğimizde yaptığımız örgütlenme ile sadece CHP üyelerinin değil farklı siyasi partilere mensup insanları CHP’ye kazandırdık, o dönem içerisinde AKP‘de onlarca genci partimize kayıt ettik. Onlarca insanı Cumhuriyet Halk Partisinin taraftarı haline getirdik. Yaptığımız hane örgütlenmelerinde ve daha doğrusu dokunduğumuz her insanla sadece el sıkışmadık. Sürecin içinde dostluk kurduk. 58 mahallemizde demokrafik yapının tamamını bilirim. Öbek öbek, tek tek, mahalle mahalle. O da yetmedi o bölgelerin içerisinde siyaset yapan kanaat önderlerinin, feodal siyasetçiler dediğimiz bölgesinin İzmir’e göç ettiği noktasında birlikte hareket eden yapılarla tek tek ilişki ve bağımızı oluşturduk. Onlarla sohbet ettik. Cumhuriyet Halk Partisinin ve belediyecilik anlayışımızı onlarla paylaştık ve orada ciddi bir dönüşüm sağladık. Bizim yaptığımız her çalışma sadece dokunuş değil siyasal anlamda da bir siyasal dönüşüm sağladık. Bunun örneğini söyleyebiliriz. 2009 ve 2018 yılı içerisinde yapılan bütün seçimlere baktığımız da 2015 yılında bizim ilçe başkanlığında olduğumuz dönem içerisinde bizim oy grafiğimizin yükseldiğini görürsünüz.

Karabağlar mobilya sektörünün ağırlıkta bulunduğu bir bölge. Sektöre yönelik çalışmalarınız olacak mı?

Belediyelerimizin ara eleman sorunları var.  Teknik anlamda ara eleman sorununun destekleyicisi, proje yapımcısı ve bu konuda meslek sahibi odalarla birlikte hareket etme zorunlu doğmuştur. Mobilyacı sektörünün sorunları var. Biz belediye olarak sadece mobilya sektörünü değil bütün meslek gruplarını bir araya toparlayacak ara eleman yetiştirmek ve onlara destek olacak, bu anlamda gerek fiziki koşulları gerek araç ve gereç destekleri ve bu konuyla ilgili ciddi projelerini yapmakla mükellefiz. Zorunluyuz. Bizim yaptığımız araştırmalarda üniversite bitiren çocuklarımızın beş kişiden dördü kendi mesleğini yapmıyor. Şimdi görüyoruz ki bizim Karabağlar eksenine baktığımızda mobilya sektörü dışında başka sanayi ile uğraşan organize bölgeleri yok. Sanayi bölgelerinin olmadığı bir alanda bunları da hazırlayıp bu projelerin entegrasyonunu sağlayıp ara eleman dediğimiz teknik eleman dediğimiz bu arkadaşlarımızı yetiştirip istihdam alanları açmalıyız. Belediyenin yapabileceği en önemli işlerden bir tanesi de bu olacaktır.

Başkan olduğunuz taktirde ilk yapacağınız şey nedir ?

İlk yapacağım icraat 58 gün. 58 Mahallem var. Sabah erkenden kalkacağım. Saat sabah 5’te. Bütün kadromla. 32 müdürlük 6 tane başkan yardımcımla. Saat sabah 5’te kalkacağım ilk ahtım bu. Sabah 5’te taksi durakları ve fırıncılara gideceğim bu kadroyla. 58 mahallemin tamamına 58 günümü kapatacağım. Sonra esnafları ziyaret edeceğiz, toplantıya davet edeceğiz. Saat 10’na kadar esnafları gezeceğiz. 10’dan sonrada evlere çıkacağız. Bütün mahalleliye kendimizi tanıtacağız. Bizim yapacak işlerimizin ve o mahallenin bütün sorunlarını masaya yatırarak çözüm yollarını aktaracağız. O halkın bizim kadrolarımızı ve bizi tanımasını sağlayacağız. Dertleşeceğiz, sorunlarını tespit edeceğiz. Zaten bilgi sahibiyiz. Orada ihtiyacı ne ise, beklentisi ne ise, sorunları ne ise o halkla bütünleşmeyi sağladıktan sonra, 58 günümüzü tamamladıktan sonra, tekrar o mahallelere gittiğimizde o mahallenin sorunlarının yüzde 50’sini ya da yüzde 80’nini bitirmiş olacağız.


Karabağlarda hayata geçireceğiniz projeleriniz nedir ?

-Gençliğe yatırım. Teknolojiye yatırım ‘Tekno Kent’,

- Yerinde kentsel dönüşümün öncülüğüne, örgütlenmesine, rantsal değil, halkı mağdur etmeyen bir yapıyla hizmet vereceğiz.

-Engelsiz yaşanabilir bir Karabağlar için engellilerimizi, evlerde ki yaşlılarımızı yaşantımıza katacağız. Engelli konukevi yapacağız. İzmir dışında engelli bireyi olan vatandaşlarımızın Karabağlar’da yapacağı etkinlikleri, ziyaretlerini rahat yapabilmesi için bizler konuk edeceğiz. Ayrıca sadece engelli çocukların yararlanacağı bir oyun parkı kurmak doğru bir yaklaşım olmayıp, engelli çocukların, diğer çocuklarla birlikte, yan yana oynayabileceği parkları da hayata geçireceğiz.

-Hayvan konuk evi. Hayvan konuk evimizde can dostlarımız bizlere emanet olacak. Tatile gidecek olan vatandaşlarımızın hayvanları bu konuk evinde bakılarak gerekli ihtiyaçları karşılanacak.

- Ana okulu ve kreşler oluşturacağız. Çalışan annelerin en büyük ihtiyacı olan bu hizmeti karşılayacağız.

- Kooperatifleşme. İlçemiz sınırları içinde bulunan uygun ölçekli park alanlarımızı daha verimli kullanıma sunarak halkın temel ihtiyaç malzemelerini satın alabileceği üreticiden direk halka sunulacak ofisler kuracağız. Halkımızın ihtiyaçları gözetilerek üreticiden tüketiciye bir köprü olacaktır. Bu uygulamada hiçbir esnafımız mağdur edilmeyecektir. Esnaflarımızı da sürece katarak üretim kooperatiflerinden alım yapmaları halinde fiyat denetimi belediyemizce yapılacak, bu şekilde satış olanağı sağlanacaktır.

-Evdeki Fabrikalar. Ev emekçisi kadınlarımız, evdeki işlerinin yanı sıra el emeği göz nuru ürünlerini ekonomiye kazandıracağız. Amacımız kadınların el emeği göz nuru ürünlerini ilçemizde bulunan kapalı pazaryerlerinde oluşturulacak sergilerde satılmasının yanı sıra, internet üzerinden satılabilmesi için de teknolojik destek sağlayacağız.

Karabağlarlı yurttaşlarınıza son sözünüz nedir ?

Biz halkın kardeşi, evladı, yoldaşı, hizmetkarı ve önderi olmaya geliyoruz.

YORUMLAR

  • 2 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yeni oldubitti gayretlerini reddediyoruz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yeni oldubitti gayretlerini reddediyoruz
MHP lideri Devlet Bahçeli'den açıklamalar
MHP lideri Devlet Bahçeli'den açıklamalar