Borsa İstanbul 2022 Yılının Yıldızıydı. Peki 2023 Nasıl...
Sadun Hızcan

Sadun Hızcan

Ekonomist

Borsa İstanbul 2022 Yılının Yıldızıydı. Peki 2023 Nasıl Geçecek?

30 Ocak 2023 - 08:48

Kimler Borsa İstanbul’ da?

Borsaya 2022 yılında yaklaşık 1.5 milyon yatırımcı geldi. Toplam aktif yatırımcı sayısı 6.9 milyona çıktı. Borsa İstanbul’ un yatırımcı sayısının uzun bir zamandır 1 milyon civarında seyrettiğini bir not olarak düşelim. Son 3 yılı baz alırsak borsada 3 yıldır bir ralli var ve borsa ile son 3 yılda tanışmış yatırımcıların sayısı çok fazla. En ürkütücü kısmı ise bu çoğunluk borsa hayatını çok büyük bir ralli ile geçirdi ve borsa hayatlarında hiç statik ve ayı piyasası görmedi. Sadece yükseliş gördüler ve sürekli yükseliş göreceklerini sanıyorlar. Aynı zamanda çok büyük bir kısmı “twitter fenomeni” adı altında, ismi bile belli olmayan veya sahte olan kişiler tarafından yönlendirilmekte.

2022 Nasıl Geçti?
BIST’ in 2022 yılı performansı göz kamaştırıcıydı. BIST, 2022’de TL bazında %196, Dolar bazında %112 artarken, MSCI Gelişmekte Olan Ülkeler Endeksi’ne göre %182 daha olumlu ayrıştı. BIST’ in, MSCI GOÜ endeksine göre 5 sene üst üste gerisinde performans gösterdikten sonra 2022’de yakaladığı bu denli güçlü performansın en temel sebebi reel getiri arayışındaki yerli yatırımcılar oldu. Bir yandan, yerlilerin varlık dağılımlarında hisse senetlerinin payı %13 gibi geçmişte görülmemiş bir seviyeye yükselirken, diğer yandan yabancı yatırımcılar 3.4 milyar USD satış gerçekleştirdi ve BIST’teki yabancı payı yıl sonu tarihi düşük seviye olan %29.2’ye geriledi. Yerli yatırımcıların borsaya girişinin pozitif, yabancı yatırımcıların devamlı biçimde çıkışlarının negatif durumlar olduğu bir gerçek.

Fırsatlar Bitmiş Değil
BIST' in 2022/23 ortalama karlar üzerinden tahmin edilen F/K oranı yaklaşık 6 seviyesinde bulunmakta ve bu seviye, gelişmekte olan ülkeler arasında ikinci en düşük seviye olarak karşımıza çıkmaktadır. Borsa İstanbul’ un 2022 yılındaki güçlü performansı sonrasında bile, mevcut değerlemeler, bütün olarak, ciddi bir pahalılığa ulaşmamıştır. Bu durumun, seçici olmak şartıyla, önemli fırsatlar sunmaya devam ettiğini söyleyebiliriz.

2023 İçin Anahtar Kelime “Oynaklık”
Unutulmaz bir yıl olan 2022’nin ardından 2023’ün daha yüksek oynaklık ve daha fazla belirsizliğin fiyatlanacağı bir yıl olmasını beklememiz yanlış olmaz. Bu oynaklığın nedenleri arasında özellikle yılın ilk yarısında Cumhurbaşkanlığı seçim süreci ve gelişmeleri, ikinci yarısında ise ekonomi ve para politikaları üzerine alınacak kararların yönü ve büyüklüğü etkili olacaktır. Piyasa, bu gelişmeler ile ilgili ipuçlarına bağlı olarak yön arayışında olacaktır. Şöyle ki, orta ve uzun vadede mevcut yüksek eksi reel faiz ortamını sürdürülemez buluyorum. Faiz ortamının normalleşmesi, CDS’ in gerilemesi, TL üzerindeki baskının hafiflemesi gibi piyasalar açısından önemli sinyallerin oluşacağı ve piyasanın bu sinyaller neticesinde yön tayin edeceği günler bizi bekliyor olacak. Borsa İstanbul’un seyri bu gelişmelerin yönü ve boyutuna göre oynaklıkla beraber şekillenecektir. Yatırımcıların bu oynaklık gerçekleşirken hisse ve sektör tercihlerinde defansif yapıda olmalarının makul olduğunu düşünüyorum. Hem olası yükseliş hem de olası düşüş hareketlerinin sert olacağı unutulmamalıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar