Reklam
Reklam
KISA...KISA
Ömer Büber

Ömer Büber

İNCİR ÇEKİRDEĞİ

KISA...KISA

17 Ekim 2016 - 10:07

HANIM-HANIMEFENDİ

Türk töresinde kadının yeri çok önemlidir. Şimdi sizlere çok kısa bir araştırmamın neticesini aktaracağım.

Hanım, Hanımefendi kelimelerinin çıkış noktasını.

Büyük Göktürk İmparatoru Bilge Kağan Otağında kurmayları ile toplantı halindedir.

Kurmaylarına dönerek söze başlar ;

“Ey! Yüce Köktürk Hanları, sizler ki benim Han’larımsınız. Ben de Han’ların han’ı Bilge Han.”

Sağ yanında oturan eşini işaret ederek ;

“Bu hatun er kişi de benim HAN’IM dır.”

.............

DOLDUR-BOŞALT

İzmir Milletvekillerimizden vatandaş olarak, hükümete sormalarını istediğim bir soru önergesi var. Bu benim salt bir vatandaşlık hakkı olarak merakımdan ibarettir.

SORUM ŞU : Yaklaşık 15 yıllık AKP iktidarında diyanet işlerine ne kadar kadro tahsis edilmiştir. Ve yine bu süreçte Diyanet İşleri Başkanlığı kadrolarından diğer bakanlık kadrolarına ne kadar geçiş olmuştur?

..........

TÜRKİYE YİNE LİDER…

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Avrupa Bölge Ofisi’nin, Kafkasya ve Orta Asya ülkeler içeren 53 ülkenin sağlık sorunlarıyla ilgili raporuna göre, Türkiye, alkol tüketimi açısından sondan üçüncü olmasına karşılık, alkolle ilişkili trafik kazaları bakımından birinci sırada yer alıyor.İşin özeti ; Kafam iyiyken toslarım abi...

.......................

HATIRLAYALIM

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2008 yılında Der Spiegel dergisine verdiği röportajda, "Çok sayıda Kürt geçmişte kökenlerinden dolayı ayrımcılığa uğradı. Kürtçe konuşma ve yazmalarına izin verilmedi" dedi. Gül, bugün ise durumun değiştiğini ve Kürtlerin kültürel haklarının güçlendirildiğini söyledi.

Türkiye’nin AB ilişkilerinin de konu edildiği röportajda Gül, "Sizce Türkiye ne zaman AB’ye tam üye olur?" sorusunu, "Bizim acelemiz yok. Türkiye muazzam bir değişim içinde. Bugünkü Türkiye ile 2003’deki Türkiye ne kadar farklı ise, 5 yıl sonraki Türkiye de bugünkü Türkiye’den çok daha farklı olacaktır.”

Yıl 2016'nın son ayları... Gerçekten çok daha farklıyız ama nereden baktığınıza bağlı...

............

BRITISH MAN'S ANALYSIS

"English Man in Newyork"

(Yada Ruhsuz Adam İstanbul’da)

Doğal olarak bu başlığı okuduğunuzda bir anlam veremeyeceksiniz.

Ne demek?

“English man in Newyork yada Ruhsuz Adam İstanbul’da…”

Öncelikle English Man in Newyork’dan başlamak lazım. Sting’in çok sevilen parçalarından birisidir. Yani İngiliz Adam Newyork’da. Her ne kadar parçanın içeriğiyle bağdaşmasa da kimdir bu İngiliz Adam?

Yapı gereği soğuk bir adamdır. Her türlü ilişkisinde hep mesafelidir. Sürekli analitik düşünür. Duyguları hiçbir zaman mantığının önüne geçmez. Parayı çok sever. Ama harcamayı da bir o kadar sevmez. Hafif sayılmayacak kadar megolamandır Hatta biraz da narsist ve egoisttir. Tatminsiz sürekli arayış içinde olan bir adamdır. Çoğu zaman asosyaldir. Milliyetçi fikirlere sahiptir. Hiçbir zaman global düşünemez ama dünya meselelerine karşı duyarsız değildir. Duyarlılığı ise, meselelere hep kendi milletinin lehine bakış açıları geliştirmekle sınırlıdır. Bütün bu olumsuzluklarına karşı İngiliz Adam bir o kadar da nazik ve kibardır. Onun için yapılamayacak tek tanımlama kaba adam olacaktır.

Her ne kadar Sting’in English Man in Newyork parçası bunları anlatmamakta ise de yukarıdaki analiz üç aşağı, beş yukarı bir İngiliz Adamı genellemektedir.

Evet, İngiliz erkekleri istisnalar kaideyi bozmasa da genelde böyledir denilebilir.

Şimdi soruyorum: “Böyle bir erkeği Türk kadınları sever mi?” diye.

 

Haydi bu haftalık bu kadar...Sağlıklı kalın...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son Yazılar