Reklam
Reklam
Günlerden Srebrenitsa Aylardan Srebrenitsa Yıllardan Srebrenitsa
Ömer Büber

Ömer Büber

İNCİR ÇEKİRDEĞİ

Günlerden Srebrenitsa Aylardan Srebrenitsa Yıllardan Srebrenitsa

13 Temmuz 2016 - 11:44

Temmuz ayı hiç bir zaman 1995 yılındaki kadar yakıcı derecede sıcak olmadı Srebrenitsa'da...

            Bosna'nın doğusunda bulunan Srebrenitsa, BM'nin ''Korunaklı Bölge'' ilan ettiği Saraybosna, Bihaç, Gorajde, Zepa ve Tuzla gibi yerlerden biriydi. Srebrenitsa'nın bu özelliğinden dolayı komşu bölgelerden de mülteci akını yaşandı ve katliam öncesinde 45 bine yakın bir nüfus Srebrenitsa'da toplandı. Birleşmiş Milletlerin Hollandalı askerlerine sığınan Müslüman mülteciler, kampı kuşatan Bosnalı Sırpların generali Ratko Mladiç'e bağlı birliklerce alınarak götürüldükleri ormanlık alanlarda, kapatıldıkları fabrikalarda katledildi.Bu ayıp Birleşmiş Milletlere yeter. Kendisine emanet edilen insanları koruyamadılar.

            Bu acının, bu soykırımın, bu katliamın üzerinden tam 21 yıl geçti. Batının iki yüzlülüğü bir kez daha ispatlanmış oldu.

            Laf İnsan haklarına , demokrasi anlayışına geldiğinde hemen akıllarına sözde Ermeni Soy kırımı gelir. Peki Bosna'da 21 yıl önce yapılan neydi?   

            Srebrenitsa'da katledilenler, insan değil miydi?

            Tam 8 bin 372 kişinin katledildiği, BM ve Lahey'deki uluslararası mahkemenin soykırım olarak tanıdığı bu olayı, en acı şekilde yaşayanlardan biri de Hasan Nuhonviç idi...

            Hasan Nuhanoviç 1992  yılında Saraybosna'da  üniversitede makine mühendisliği öğrencisiydi. Savaş başladığında okulunu yarım bırakarak ailesinin yaşadığı Vlasenica Kasabasına döndü.Vlasenica'da Sırplar tarafından işgal edilince Srebrenitsa'ya sığınmak zorunda kaldı.

Burada BM bünyesinde tercüman olarak çalışmaya başladı. Nuhonviç'in kampa sığınan sivil Boşnaklar arasında annesi, babası ve kardeşi Muhammed de vardı. Ve onların ölüme gidiş anı hiçbir zaman gözlerinin önünden gitmiyordu. Nuhanoviç, 11 Temmuz 1995 tarihinde Ratko Mladiç ve birliklerinin Hollanda askeri gücünün hiçbir direnişiyle karşılaşmadan, silahlardan arındırılmış Srebrenitsa'ya girdiğine bizzat şahitlik etti. Önce şehir düştü, şehir düşünce insanlar korku ve panik halinde BM Hollanda askerlerinin korunağında bulunan Pataçari köyüne sığındı. Bu insanlardan 6 bin kadarı kampa girmeyi başardı. Kalanlardan bir kısmı kampın çevresinde toplandı, kalan diğer kısım ise daha güvencede olduğunu düşündükleri Tuzla şehrine ulaşmak için dağlara koşmaya başladı. Aradan bir saat bile geçmeden Mladiç ve kuvvetleri kampın etrafına sardılar ve şu anonsu yaptılar; Hiç kimsenin canına zarar gelmeyeceğini, kamptaki Boşnakların kendisine teslim edilmesini aksi takdirde kampı bombalayacağını söyledi. Nuhanoviç hemen kampın müdürüne çıkıp, Mladiç'in yalan söylediğini tüm teslim edilen insanların katledileceğini belirtti. Buna rağmen Birleşmiş Milletlere bağlı Hollandalı askerler bir insanlık ayıbına imza atmaktan hiç çekinmediler. Binlerce insan oracıkta canlarını teslim etti.

            Allah hepsinin mekanını cennet etsin.

            Bu vesile ile Manşet İzmir ailesi olarak İzmirli hemşehrilerimizin de soydaşlarının acısına ortak oluyoruz. Allah yeni Srebrenitsa'lar yaşatmasın.

Son Yazılar