Gündemden üç çeşitleme
Ömer Büber

Ömer Büber

İNCİR ÇEKİRDEĞİ

Gündemden üç çeşitleme

10 Kasım 2015 - 14:09

BELEDİYELERDE “SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ” KISIRLIĞI

Tüm belediyelerimiz  “Sosyal Sorumluk Projesi” yarışında. Bazen öyle bir hal alıyor ki adeta benim projem senin projeni döver tadında… Bu güzel bir yarış, umarım hız kesmeden de böyle devam eder.

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar 2014 baharında koltuğuna oturur oturmaz çok güzel bir projeyi hayata geçirdi.

“Her apartman bir üniversite öğrencisi okutuyor” 

Proje adından da anlaşılacağı üzere apartmanlardan sağlanacak (bağış) cüzi aidatlar ile belediyenin organizasyonunda üniversite öğrencilerine burs sağlanması… İşin özeti bu.

Eğer gerçekten başarılı oluyorsa takdire şayan muhteşem bir proje…

 AKP’li Samsun’un Bafra İlçesi Belediyesi de Karşıyaka’nın  bu güzel projesini aynı isim ve içerik ile bu yıl nisan ayında uygulamaya soktu. İşin acı yanı araklanmış bu projeyi sanki kendi projesiymiş gibi lanse ederek yaptı bunu.

Hoopp arkadan CHP’li Ankara Çankaya ve Yenimahalle Belediyeleri de bu projeyi hayata geçirmek için start verdiler. Ama bir farkla ; projenin asıl sahibinden bahsederek ve teşekkür ederek…

Sevgili okurlar bunu neden yazdım? Belediyelerde “Başkan Dalkavukluk Kontenjanı” diye bir kadro var. Bu kadroyu dolduran danışman arkadaşların görevi sabahtan akşama kadar internette goygoydan arta kalan zamanlarda başka belediyeler nasıl projeler yapıyor diye araştırıp, başkana “ Başkanım bir proje hazırladım, ülkede bir ilk olacak, ulusal basının göbeğine oturacağız” gibisinden internetten indirdikleri projeleri  “indire gandi” etmek. 

Güzel olanı alıp, uygulamakta güzeldir. Buna kimsenin bir söyleyeceği olamaz. Ancak emeğe saygı bakımından kaynak gösterilerek ve teşekkür edilerek bunun hayata geçirilmesi daha asil bir davranış olmaz mı?

FAKİR BAŞKAN

Uruguay eski devlet başkanı Jose Mujica CHP’li belediyelerin konuğu olarak ülkemize geldi.

İzmir’de bir söyleşi yaptı.

Buraya kadar her şey normal..

Fakat beni rahatsız eden bir şey var…  Bizim medyamız olaya biraz magazinsel yaklaştı. Varsa yoksa  adamcağızın mavi vosvos’u, fakir fukaralığı..

Ya arkadaşlar fakirliğe övgü mü düzeceğiz yoksa dürüstlüğü mü ön plana çıkartmamız gerekiyor..

İşin acı yanı, olması gereken davranış biçiminin bir erdemmiş gibi dayatılması… Eminim ki Mujica bu duruma çok şaşırmıştır ve bu Türkler ilginç insanlar demiştir.

***

CHP’DE ARANAN KAN BULUNDU ; SURPRİZ BAŞKAN ADAYI

CHP’liler olağan kongrenin sonunda yeni bir genel başkanla çıkmak için kolları sıvadı.

Burada isimlerini saymanın gereği yok bilinen ve beklenen isimler tek tek adaylıklarını açıklıyorlar.

Ama o da ne.. Sürpriz bir isim tam bu süreçte partiye üye olmaz mı…

Akıllara hemen o da mı aday olacak sorusu geldi.

Kimden mi bahsediyoruz?

Ham çökelek desem ……

Son Yazılar