129 İŞÇİ KADIN FABRİKADA CAYIR CAYIR YANDI...
Ömer Büber

Ömer Büber

İNCİR ÇEKİRDEĞİ

129 İŞÇİ KADIN FABRİKADA CAYIR CAYIR YANDI...

08 Mart 2016 - 15:42

            Sene 1857

            Günlerden 8 Mart...

            Yer, New York'da bir dokuma fabrikası...

            ...

            Yağmurlu bir Newyork sabahıydı. Genellikle dokuma-tekstil fabrikalarının yoğun olarak bulunduğu sanayi mahallesinde diğer günlerden farklı olarak bir hareketlilik vardı. Kırk bin civarında kadın işçi kölelikle eş değer çalışma koşullarına karşı bayrak açarak grev başlattılar.

            İstedikleri tek şey insan gibi çalışmalarını sağlayacak daha iyi çalışma koşullarına kavuşmaktı.    

            Fakat polis ve diğer güvenlik güçleri işverenlerden yana tavır koyarak grevi sonlardırmaya karar verdiler.

            40.000 kadın direndi

            Kadınlar direndikçe polis sertleşti.

            Kadınlar polisin sertleşmesi sonucunda fabrikanın iç kesimlerine çekildiler. Bunu fırsat bilen güvenlik güçleri barikatlar oluşturarak kadınların fabrika dışına çıkmasını engellediler. 40.000 kadın dokuma işçisi fabrikanın üzerinden kilitlenmiş kapılarının arkasında kalmıştı.

            İçerideki kaos sonucunda bir yangın çıktı.

            Çıkan yangında 129 dokuma işçisi kadın yanarak öldüler ve çalışma hayatının ilk kayıtlara geçen ŞEHİTLERİ oldular.

            129 kadın dokuma işçisi on binin üzerinde kişinin katıldığı büyük bir tören ile defnedildiler.

            26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag şehrinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi liderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın (International Women’s Day – Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması teklifini öne sürdü ve öneri oy birliğiyle kabul edildi.

            Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti. 

            Türkiye'de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve kitlesel olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın kuruluşları, belediyeler ve sanat çevreleri tarafından "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" kutlanmaya devam ediliyor.

            O günden bugüne her 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmaktadır.

Annemiz, sevgilimiz, eşimiz, dostumuz, hayat arkadaşımız vb. birçok rolüyle insanlığın varoluş felsefesini yerine getiren bu narin insanların, kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.

            129 emek şehidine selam olsun...

Son Yazılar