Reklam
Reklam
NERDE O ESKİ BAYRAMLAR
Esra Sezer

Esra Sezer

KÖY KAHVESİ

NERDE O ESKİ BAYRAMLAR

13 Kasım 2015 - 13:43

Her bayram cümbür cemaat toplanırız. Anneanneler, babaanneler, dedeler dayılar, amcalar,teyzeler, yengeler, kuzenler. Mutlaka bir gündem olur konuşulur, bayram sofraları kurulur sonra söz döner dolanır ‘nerde o eski bayramlar’la başlayan sohbetlere döner. Çok klişe olduğu kadar da doğru bir sorudur aslında.

Ramazan bayramına çok az kalmışken o eski bayramlarda yaşadıklarımızı anmadan geçmek istemedim ben de.

   Geceden yıkardı annem abim ile beni. Yarın yepyeni bayramlıklarımı giyeceğim diye gözüme uyku girmezdi. Bayramlıklarım mutlaka karşımda dururdu yatağımda gözümü açtığım gibi onları giymek isterdim. Babam erkenden bayram namazına gider bizde ailecek o gelene kadar temiz ve jilet gibi bayramlarımızı giyer babamın gelmesini bekledik. Kahvaltı edilir sonra iş el öpmeye gelirdi. Hala da devam eden bu el öpme sırası evin en küçüğü olduğum için benden başlardı. Yaş sırasına doğru da devam ederdi. Abim ve beni el öpmekten ziyade ilgilendiren konu kaç para toplayacağımızdı. Paralar mendillerin için şekerle birlikte verilirdi. Kim bakar mendile hemen paralar cebe indirilir kabristan ziyaretinden sonrada komşu gezmeye başlanırdı. Yine yaş sırasına göre en büyükten küçüğe doğru devam eden bir sıra tabi. Sonra ailenin en büyüğünde buluşulup bayram yemeği yenirdi. O gün bakkallarda çatapat satışları tavan yapardı. O zamanlardan bu zaman aslında eskiyen bayramların değil de bizlerin olduğunu düşünüyorum. O zamanlar bayramlar bizler için akrabalarla bir araya gelmek, komşuların bayramını kutlamak ve kısaca büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öpmekti. Şimdilerde ise tek beklentimiz bayram salıya geliyorsa eğer tek dileğimizin cumanın da tatil edilmesi oluyor. Pazartesiden yola çıkıp uzun bir süre tatil yapmak oldu. Yaşımızın ilerlemesinden mi soruyuruz 'nerde o eski bayramlar' diye yoksa yaşanmışlık ve tükenmişlikten mi bilmiyorum.

Haydi bu bayram tozlu raflardan indirip o eski bayramları, içindeki o güzellikleri tekrardan keşfedelim. Hepinize sağlıklı, mutlu ve barş dolu bir bayram geçirmenizi dilerim.

Son Yazılar