Reklam
Reklam
Bir Damla Zeytin
Esra Sezer

Esra Sezer

KÖY KAHVESİ

Bir Damla Zeytin

13 Kasım 2015 - 13:42

Salata hazırlıyorum. Marullar, rokalar, maydonozlar, dereotları tamam. Zeytinyağı olmadan salataya salata demeyiz biz Ege'de. Salatanın içindeki otlar bittiği zaman zeytinyağına gömülürsün belki de bir ekmeği o zeytinyağıyla yersin. Ege'nin bir ilçesi olduğu için aşağı yukarı herkesin az da olsa çok da olsa zeytin bahçesi vardır. Ve masaya gelen zeytinyağı kendi ağacından olur genelde. Gururla yersin. Ben besledim bu ağacı benim zeytinyağım. Evlatların gibi olur o ağaç senin.

Babamın bahçede 15 tane zeytin ağacı var. Onları toplar bir kısmından zeytin yapar bir kısmından zeytinyağı. Ailenin diğer fertleri ben abim ve annem yiyici kısmındayız. Masamıza gelince yeriz afiyetle. Nasıl toplanıyor, hangi mevsim toplanıyor hiç bilmezdim.

Evlenmeden önce çok bilmiyordum zeytinin soframıza geliş hikayesini. Eşimin ailesi zeytin işi ile uğraşıyor. Zeytin bahçeleri var.

Aynı gün salataya zeytinyağını koyarken yanlışlıkla elimden düşürdüm zeytinyağını çok fazla dökülmese de bir salataya konacak kadar yağ ziyan oldu. Eşim kızdı 'dikkat etsene o zeytinyağı sofraya gelene kadar ne zorluklar çekiliyor biliyor musun sen' dedi. Tabi o ana kadar hiç öyle düşünmemişimdir. Bizler her şeyi hoyratça kullanmaya alışmışız. Yağın yere dökülmesi benim için sadece temizliğinin zor olmasıydı.     Mevsim olarak zeytin toplama aylarındaydık. Ekim-Aralık arasında zeytin toplanır burada. Zeytin toplamaya gittik değil de zeytine gittik dersin bi de. Merak ettiğim için yarın gidelim dedim.

Ertesi sabah sıcacık yatağımdan altı da kalktım. Çünkü yedi de mesai başlıyor. Hava aşırı soğuk tir tir titriyoruz. Ama yiğitliğe bok sürdüremem tabi ki de. Hiç sesimi çıkarmıyorum. Ne kadar zor olabilir ki zeytin toplamak. Tarlaya gittik bizim dışımızda 5 kişi daha vardı. Herkesin görevi farklı. Sırıkçı var ağaçları sarsarak üzerinde ki zeytinleri düşürüyor. Yere düşen zeytinleri bir başkası topluyor. Ayrıca kendiliğinden düşen zeytinler var onlara dip zeytin deniyor. Bizim görevimiz dip zeytinlerini toplamaktı. Her iki zeytin farklı çuvallara koyuluyor. Büyükçe bezler açılıyor yerlere toplanan zeytinler dip ve ağaç zeytini olmak üzere farklı yerlere koyuluyor ve daha sonra fabrikaya götürmek üzere çuvallanıyor. Çuvallar çuvaldızla dikiliyor.

Arazi engebeli. Engebeli olduğu için iş daha da zor oluyor. Şöyle düşün 2 dönüm kadar bir arazi 80 tane ağaç var. İnsana çok az geliyor teoride. Aman ne olacak 80 tane ağacın altındaki zeytinleri toplıcaksın hepi topu. Bana da öyle geldi. Meğersem salatama umarsızca koyduğum, yere döktüğüm zaman sadece temizlenmesi zor olduğu için canımı sıkan zeytinyağı ve kahvaltıda çok sevdiğim ama hep varlığına alışkın olduğum zeytin ne kadar da zor geliyormuş soframa.

Biz dip zeytinleri topladıkça biriktiriyoruz. Çevre köylerden gelen zeytin işçileri var bir yandan da muhabbet ediyoruz. Meryem abla diyor ki kızım bundan başka geçim kaynağımız yok. Çok zor ama ne yapacaksın çoluk çocuk evlendircez bu sene. Her gün geliyoruz. Daha saat 11:00 ve ayaklarım kollarım ağrıyor. Her gün 2-3 ay boyunca nasıl dayanır insan diye düşünüyorum. Dipte hiç zeytin kalmasın istiyorum. Deştikçe deşiyorum. Bir yandan da karnım acıkmaya başladı tabi.

Yemek vakti çevre köylerden gelen ablalar açıyor sepetlerini ekmek, domates,zeytin,peynir. Ama sanırsın ki upuzun bir ziyafet sofrası. Nasıl lezzetli. Dünyanın en güzel yemeği sanki.

Yemekten sonra 4 saat daha çalışıyoruz. 16:00 da mesai erken bitiyor.

Toplanan zeytinler çuvallanıyor, dikiliyor ve mesai bitimi doğru fabrikaya. 6 kişi 500 kg zeytin toplamışız. Şimdi kimbilir hanginizin masasında, hanginizin salatasında, yemeğinde. Mesai bitti ama bizde bittik çok yorulduk eve gidip erkenden uyuyoruz. Ertesi gün her yanımız et kesiği olmuş. Meryem abla'yı düşünüyorum kalkınca. Yine zeytinde. Çünkü çoluğunu çocuğunu evlendirecek.

Sonra aklıma eşimin bana zeytinyağını yere düşürdüğüm için kızdığı geliyor. Masamıza o kadar emek harcanarak geliyor ki.

Yırca köyündeki zeytin ağacına sarılan ve ağlayan kadını düşünüyorum.

Zeytin ağaçlarınıza sımsıkı sarılın ve onlara sahip çıkın.

Son Yazılar