Trafikte fiyat artışı kaçınılmaz oldu

Trafikte fiyat artışı kaçınılmaz oldu

Asgari ücretteki yüzde 55’e yakın artış sigortacıların, trafik sigortasından ödeyecekleri vefat ve sakatlık tazminatlarını artırarak, 23.6 milyar TL’ye çıkardı. Bu durumda da sigortacılara göre, trafik sigortasında yeni senede prim artışı kaçınılmaz hale geldi.

26 Aralık 2022 - 10:50

Açıklanan asgari ücretle birlikte yeni senede trafik sigortası fiyatında artış da kaçınılmaz hale geldi. 2023 yılında asgari ücret brüt 10 bin 8 lira, net olarak da 8 bin 506 lira olarak uygulanacak. Buna göre asgari ücrette yüzde 54.60 artış yapılmış oldu. Asgari ücret sigorta şirketlerinin, özellikle trafik sigortasında hem geçmiş hem de gelecek hasar maliyetlerini etkilediğinden, yeni asgari ücret sigortacılar tarafından da merakla bekleniyordu.

Trafik sigortasından trafik kazalarında ölenlerin yakınlarına ödenen vefat tazminatı (destekten yoksun kalma tazminatı), kazalarda sakat kalanlara ödenen sakatlık tazminatı asgari ücrete göre hesaplanıyor. Asgari ücretteki her artış sigortacıları da yakından ilgilendiriyor. Yeni asgari ücret sadece gelecek sene trafik sigortasından ödenecek hasarları değil; geçmiş 10 yıl içinde olan ve mahkemelerde davaları süren kazaları da etkiliyor. Çünkü vefat ve sakatlık tazminatı yeni asgari ücret üzerinden hesaplanıyor. Örneğin, 2019 yılında meydana gelmiş ölümlü bir kaza, dava konusu olmuşsa; dava 2023’ün başında sonuçlandığında, sigorta şirketi ölenin yakınlarına vefat tazminatın 2023 yılındaki asgari ücret üzerinden ödüyor. Bu durum da sigortacılarda, ‘biz bugünkü tazminata göre o dönem prim almadık’ isyanı yaratıyor.

8 MİLYAR TL ZARAR

2022 yılının tamamında bir taraftan asgari ücretteki yüzde 80’e varan artış, diğer taraftan da enflasyon ve kurdaki artışa bağlı hasar maliyetlerinin yükselmesi nedeniyle bugün sigorta şirketleri, trafik sigortasında topladıkları her 100 liralık prime karşılık 168 lira hasar ödemek durumunda kaldı. Sonuçta sigortacılar, trafik sigortasında 8 milyar TL’ye yakın zarar açıkladı.

O nedenle asgari ücretteki artış sigortacıları yakından ilgilendiriyor ve asgari ücret ne kadar artarsa, trafik sigortasında da o kadar prim artışına ihtiyaç duyuluyor. 2023 yılında asgari ücretteki yüzde 55’e yakın artış, trafik sigortasında dengeleri değiştirecek. Son açıklanan verilere göre, sigorta şirketlerinin trafik sigortasında, geçmişten gelen ve ödenmesi gereken 15.2 milyar TL hasar toplamı bulunuyor. Son açıklanan asgari ücret, 2023 yılında şirketlerin ödeyecekleri hasarı 23.6 milyar TL’ye çıkardı.

ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Bu durumda da sigortacılara göre, trafik sigortasında yeni senede prim artışı kaçınılmaz hale geldi. Sigortacılar ise aylık artışların dışında asgari ücretteki yüzde 55’e yakın artış nedeniyle 2023’ün başında bir kerelik fiyat artışı yapılmasını bekliyor. Edinilen bilgiye göre, konuyla ilgili taraflar, sigortacıların istediği artış için çalışmalara başladı ve sene başında trafik sigortası fiyatında bir artış öngörülüyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İklim Büyükelçileri Brüksel'de Buluşuyor
İklim Büyükelçileri Brüksel'de Buluşuyor
Bayraklı Belediyesi can dostları unutmadı
Bayraklı Belediyesi can dostları unutmadı