TP’den yurt dışına 2,5 milyar dolarlık yatırım

TP'den yurt dışına 2,5 milyar dolarlık yatırım

TP Genel Müdürü Şişman, "2016’da 2,5 milyar dolar yurt dışı, 677 milyon lira da yurt içi yatırım yapacağız" dedi.

17 Aralık 2015 - 14:59

Türkiye Petrolleri (TP) Genel Müdürü Besim Şişman, 2016'da 2,5 milyar dolar yurt dışı, 677 milyon lira da yurt içi yatırım yapılacağını belirterek, "Enerjide milli politikadan vazgeçilmemesi gerekir. Bu nedenle TP'de halka arz olacaksa, THY modelinin doğru olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Genel Müdür Şişman, TP’nin çalışmaları ve petrol piyasasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Yurt dışı odaklı büyümeyi stratejimizin merkezine yerleştirdik”

Türkiye ve değişik ülkelerde faaliyet gösteren 60 senelik bir şirket olduklarını belirten Şişman, "Türkiye’de arama çalışmalarımıza devam ediyoruz, ancak bir gerçek var ki bugünkü bilgilerle biz petrol ve doğal gaz ülkesi değiliz. Bu gerçekten hareketle stratejimizi değiştirdik. Yurt dışı odaklı büyümeyi stratejimizin merkezine yerleştirdik. 2016’da yatırım miktarımız daha yüksek olacak, yurt dışında 2,5 milyar dolar, yurt içinde ise 677 milyon lira yatırım yapacağız" diye konuştu.

Petrol ve doğalgazda odak noktasının öncelikli olarak Türkiye’ye yakın coğrafya olacağının altını çizen Şişman, yaptırımların kalkması sonrasında bir açılım olursa İran'a gidileceğini, fırsat olursa Sahra Altı Afrika ve Asya’ya doğru olan bölgelere girilebileceğini belirtti.

"Halka arzda doğru model THY"

TP için halka arzda doğru modelin Türk Hava Yolları olduğunu vurgulayan Şişman, "Enerjide milli politikadan vazgeçilmemesi lazım. THY halka arz süreci sonrasında değerinin 6-7 katına çıktı" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Efes Selçuk'ta belediye işletmeleri Turuncu Çember'de
Efes Selçuk'ta belediye işletmeleri Turuncu Çember'de
Foça'da fedakarlık ve dayanışmanın gücü
Foça'da fedakarlık ve dayanışmanın gücü