TKDK, 369,5 milyon TL hibe ödedi!
Reklam

TKDK, 369,5 milyon TL hibe ödedi!

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), 2021’in ilk çeyreğinde 949 proje sahibine 369,5 milyon TL hibe desteği verdi

25 Nisan 2021 - 17:10

Avrupa Birliği’nin aday ve potansiyel aday ülkelere destek olmak amacıyla hazırladığı Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Aracı (IPARD) Programı’nı uygulayan TKDK, Türkiye’ye ayrılan fonları hayvancılık (büyükbaş, küçükbaş, kümes), tarım ve hayvancılık ürünlerinin işlenmesi, paketlenmesi, depolanması, tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği, geleneksel ve çağdaş el sanatları, katma değerli ürünlerin imalatı, arıcılık, kırsal turizm, yenilenebilir enerji, makine ekipman alımı, su ürünleri yetiştiriciliği gibi pek çok sektörde proje başvurusu yapan girişimcilere hibe olarak kullandırıyor. Hibe oranları projenin niteliğine göre yüzde 40-70 arasında değişiyor. Özellikle çalışma çağındaki 18-40 yaş aralığında genç nüfusun kırsaldan göçünü engellemek için proje seçiminde ek puan verilerek sıralama listesinde öne çıkması sağlanıyor ve ilave hibe veriliyor. Ayrıca, kadın girişimcilere de benzer pozitif ayrımcılık yapılıyor. 

thumbs_b_c_5ced7b1e7737d8d4597c4002c7496152.jpg

IPARD Programı’yla kırsalda AB standartlarında modern ve hijyenik tesislerin kurulumu, sürdürülebilir yatırımların gerçekleştirilmesi, kırsalda ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilerek istihdamın artırılması amaçlanmaktadır. TKDK hibelerinden faydalanmak isteyen girişimciler, “444 85 35 TKDK Yardım Masası” hattını arayarak ve www.tkdk.gov.tr sitesinden her türlü detaylı bilgiyi edinebiliyor. 

42 il destekleme kapsamında

IPARD Programı kapsamında Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yozgat olmak üzere toplam 42 il bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de İş Dünyasında Yaratıcı Kadınlar projesi hayata geçti
İzmir'de İş Dünyasında Yaratıcı Kadınlar projesi hayata...
CHP'li Öztrak,
CHP'li Öztrak, "Bu kirli senaryoları daha önce gördük"