Rusya’dan CIA ve FBI’a yasak

Rusya'dan CIA ve FBI’a yasak

Rusya, ABD istihbarat servislerine ait internet sitelerine Rus silahlı kuvvetlerinin güvenirliğini zedeleyen yanlış bilgiler yaydığı gerekçesiyle erişim engeli getirdi

30 Ocak 2023 - 09:57

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor) dün, CIA ve FBI'ın internet sitelerine 'yalan haber' yaydıkları gerekçesiyle erişim engeli getirildiğini duyurdu.

Rus haber ajansları, Roskomnadzor’un Rusya'daki sosyal ve siyasi durumu istikrarsızlaştırmayı amaçlayan içerikler yayınlayan ‘düşman’ devletlere ait bir dizi kaynağa erişimi kısıtladığını aktardı.

TASS haber ajansı, CIA ve FBI’a ait internet sitelerini Rus silahlı kuvvetlerinin güvenirliğini zedeleyen yanlış bilgiler yaydığını bildirdi.

Bir ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Rus yetkililerin bu eyleminin şaşırtıcı olmadığını söyledi.

FBI, CIA ve Roskomnadzor yetkilileri, söz konusu gelişme hakkında açıklamada bulunmadı.

Rusya, silahlı kuvvetlerini karalamayı 5 yıla kadar hapisle cezalandırılabilecek bir suç haline getirirken, ordu hakkında kasten ‘yanlış bilgi yayınlama’ suçu en fazla 15 yıl hapis cezası öngörüyor.

Rusya geçtiğimiz yılın Şubat ayında on binlerce kuvvetini Ukrayna'ya gönderdiğinden bu yana Roskomnadzor bazı yabancı haber sitelerinin yanı sıra Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal ağ platformlarını engelledi.

Rusya'da engellenen web sitelerini izleyen bir izleme şirketi olan Top 10 VPN, federal servisin yüzde 85’i Ukrayna, Rusya ve uluslararası haber siteleriyle ilgili 4 bin 400 aşkın siteyi engellediğini açıkladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Göztepe’de Emir telaşı
Göztepe’de Emir telaşı
Bıçak sırtında derbi
Bıçak sırtında derbi