Köpek tartışması!

Köpek tartışması!

40 sokak köpeğinin toplanıp barınağa gönderilmesi, İzmir’de ilginç bir tartışmanın fitilini ateşledi. Bir kısım hayvansever, “Yasa gereği bu hayvanlar kısırlaştırılıp sokağa geri bırakılmalı” derken, diğerleri barınaklarda kalmaları gerektiğini savundu. Şimdi herkes şu soruya yanıt arıyor: Köpeklerin yaşam alanı sokaklar mı, barınak mı?

17 Ağustos 2019 - 10:13

Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HayKonfed) Başkanı Nesrin Çıtırık, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yıldız Devran'ın Konak ilçesi Kadifekale semtinde 10 yıldır yaşayan 40'a yakın sokak köpeğini toplattığını iddia etti.

"SİZE ÖĞRETECEĞİZ!"

Sokak köpeklerinin Bornova Işıkkent Hayvan Barınağı'nda Hayvanları Koruma Yasası gereği geçici olarak konaklaması gerekirken 2 aydır esir tutulduğunu da öne süren Çıtırık, tepkisini sosyal medya hesabındaki paylaşımı ile dile getirdi. Çıtırık'ın paylaşımı sonrası, sahipsiz köpeklerin nerede barınacağı tartışma konusu oldu. Köpeklerin barınakta tutulamayacağını öne süren Nesrin Çıtırık, "5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereğince sahipsiz hayvanların yaşam alanı sokaklardır" ifadelerini kullandı. Yıldız Devran'ın sokaktan köpek toplatarak kanuna aykırı hareket ettiğini savunan Çıtırık, "Yıllarca en büyük yetkilisi olduğunuz İzmir Büyükşehir'de, sahipsiz hayvanlar için hiçbir çalışma yaptıramadınız. İlçelerden de sorumlu büyükşehir olarak ilçelere kısırlaştırma yaptırmayı da beceremediğiniz için, şehir dışlarına atılan köpekleri toplatıp, yasal olarak geçici olması gereken bakımevlerinde kalıcı olarak esir ediyorsunuz. Kanunları çiğniyorsunuz. Ama kanunları uygulamayı öğreneceksiniz, size öğreteceğiz" dedi.

BASIN AÇIKLAMASI YAPACAKLAR

Çıtırık'ın paylaşımına yüzlerce kişi destek olurken, yazının altına hayvanseverler "Hani her şey güzel olacaktı?", "Bunları başa getirenler hayvan düşmanları" gibi ilginç yorumlar yaptı. Kimileri sokak hayvanlarının bakımevlerinde tutulmasını savunurken, kimileri de köpeklerin tekrar sokağa bırakılması gerektiğini söyledi. Öte yandan hayvanseverlerin önümüzdeki haftalarda tepki için Bornova Belediyesi önünde de bir basın açıklaması yapacağı öğrenildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de dijital demokrasi dönemi başladı
İzmir'de dijital demokrasi dönemi başladı
Çiğli Tramvayı'na Ulaştırma Bakanlığı'ndan onay
Çiğli Tramvayı'na Ulaştırma Bakanlığı'ndan onay