Karayağcı Barajı’ndan 2022’de bereket akacak

Karayağcı Barajı’ndan 2022’de bereket akacak

Manisa Gördes Karayağcı Barajı tamamlandı. Geçici kabul aşamasında olan proje önümüzdeki yıldan itibaren hizmete girecek ve 2000 dekar araziye can suyu verecek.

21 Temmuz 2021 - 14:24

DSİ, Manisa iline yaptığı yatırımlarla Manisa'nın mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Manisa ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır. DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

dsi-genel-muduru-kaya-yildiz-2.jpg

Manisa Gördes Karayağcı Barajı’ndaki çalışmaların 3 yıl gibi bir sürede tamamlandığını açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, "2017 sonbaharında temelini attığımız Gördes Karayağcı Barajı’nı 2020 yılı sonunda sulaması ile birlikte tamamladık. Şu anda projede geçiçi kabul aşamasındayız. 2022 yılı yaz sulama sezonundan itibaren Karayağcı Barajı’ndan 2000 dekar araziye basınçlı borulu sistem ile su vermeyi planlıyoruz.” dedi. Karayağcı Barajı’nın temelden yüksekliğinin 32.3 metre olduğunu vurgulaya DSİ Genel Müdürü Yıldız Kaya ‘ Gördes Karayağcı Barajı’nın gövdesi kil çekirdekli toprak dolgu tipinde projelendirildi. Gövdesi için 170 bin m3’lük gövde dolgu yaptık. Barajda 1 milyon m3 su tutulabilecek. Karayağcı Barajı’nın hizmete girmesi ile 2021 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 3 Milyon TL katkı sağlanması hedeflenmektedir" diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ana kolektör hattındaki kapsamlı çalışmalar tamamlandı
Ana kolektör hattındaki kapsamlı çalışmalar tamamlandı
Çandarlı'yı Festival Coşkusu Sardı
Çandarlı'yı Festival Coşkusu Sardı