Hazine Ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan Büyüme Açıklaması

Hazine Ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan Büyüme Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bugün açıklanan büyüme verilerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

28 Şubat 2020 - 12:30

Bakan Albayrak, 2019 yılı politikalarımızın en önemli gösterge verisi olan büyüme açıklandı. %6’lık 4. çeyrek ve %0,9’luk yıl sonu büyüme rakamları beklentileri aşan performansımızı teyit etti.

Hazine ve Maliye Berat Albayrak büyüme verilerine ilişkin sosyal medya hesabından değerlendirmede bulundu.

BÜYÜME RAKAMLARI BEKLENTİLERİ AŞAN PERFORMANSIMIZI TEYİT ETTİ


Bakan Albayrak, Böyle bir günde ekonomideki rakamları konuşmak, açıklanan verileri değerlendirmek çok zor geliyor. 2019 yılı politikalarımızın en önemli gösterge verisi olan büyüme açıklandı. %6'lık 4. çeyrek ve %0,9'luk yıl sonu büyüme rakamları beklentileri aşan performansımızı teyit etti.

Mal ve hizmet ihracatımız %6,4 artarken, aynı alandaki ithalatımız ise %3,6 azaldı. Büyümenin detayları, katma değerli üretim, ihracata ve istihdama dayalı model hedefimize de başarı ile ilerlediğimizi gösteriyor.

GÜÇLÜ TOPARLANMA BAŞLADI


Beş çeyrektir daralan makine-teçhizat yatırımları 4. çeyrekte %11,7 büyüdü. Yine beş çeyrektir negatif seyreden yurt içi talebin büyümeye katkısı 4,2 puan oldu.

Bu veriler güvenin arttığını, yatırımların devreye alındığını ve üretimde güçlü toparlanmanın başladığını gösteriyor.

Son olarak, 2019 yılı bütçe açığının milli gelire oranı da %2,89 olarak gerçekleşirken, bu alandaki hedefimizi (%2,9) de yakalamış olduk.

4. çeyrekle başlayan yıllık bazda büyüme ivmemizi koruyacak ve arzu ettiğimiz model çerçevesinde 2020'de %5'lik büyüme hedefimize ulaşacağız

KAHRAMAN ASKERLERİMİZ İÇİN BAŞSAĞLIĞI MESAJI


Bir kez daha İdlib'deki alçak saldırıda şehit düşen kahraman askerlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine ve sevdiklerine sabrı cemil niyaz ediyorum. Milletimizin başı sağ olsun.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kemeraltı’nda hedef 2023
Kemeraltı’nda hedef 2023
Okullar tatil olacak mı?
Okullar tatil olacak mı?