Çip krizi tekrar başlayacak mı?

Çip krizi tekrar başlayacak mı?

Bybit Türkiye Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü, Solana’ya yapılan hack saldırısı, Waves’in yeni planı ve Tayvan’daki çip krizi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

08 Ağustos 2022 - 11:59

Solana ağına yapılan saldırıda 5 bin civarında cüzdanın hacklendiği söyleyen Bybit Türkiye Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü, "Zarar ne kadar şu an için bilinmiyor. Öte yandan saldırının kaynağı da henüz belli değil. Ayrıca saldırıya uğrayan cüzdanlarda son 6 ay içerisinde hiç hareket görülmemiş. Solana’nın insanların güvenini geri kazanması için yeni bir blockchain ağı geliştirmesi gerekecek gibi duruyor" dedi.

Tayvan’daki çip kriz

Tayvan ve Çin arasındaki gerilime ABD de dahil oldu. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Tayvan’a ziyarette bulundu. Bu ziyaret, gerilimi daha da tırmandırdı. Tırmanan bu gerilim kripto para piyasasına da direkt etki ediyor. Çünkü, Tayvan dünyadaki çip üretiminin yüzde 65’ini elinde tutuyor. Kripto para firmalarının bir kısmı da Web 3 uyumlu cep telefonu üretmeyi planlıyor. Web 3 uyumlu cep telefonu üretimi için de çip gerekli. Öte yandan, Metaverse demek aynı zamanda giyilebilir teknolojiler demek. Onlar için de çip gerekiyor. Kripto para madenciliğinde kullanılan ekipmanlar için de gerekli malzemelerin başında yine çipler yer alıyor.

Beste Naz Süllü kripto paralar ile ilgili analizlerini ise şu şekilde paylaşıyor:

Piyasadaki riskler böyle devam ederse Bitcoin’in 20.000 doların altına inmesini beklemiyorum. Hesabında 10.000 ve üzeri Bitcoin olan cüzdanlar alım yapmaya başladı. Öte yandan, 22.000 dolar ve 23.000 dolar bölgesi ara ve ana destek olarak karşımıza çıkıyor. Bu durumu bozabilecek bir hava yaşanmazsa Bitcoin’in dip yaptığını söyleyebiliriz. Şu anda ara vadede bir yükseliş trendi içerisindeyiz. O yüzden satışlar yüzde 1-2 ile sınırlı kalabilir, yükselişler ise yüzde 5-6 civarında olabilir. Ayrıca, Bitcoin’in önünde 23.500 dolar bölgesinin önemli bir direnç olarak durduğunu görüyoruz. Şu an yataya yakın bir pozitif trenddeyiz. O yüzden arada bir direnç bölgelerinden satış gerçekleşebilir.

Ethereum (ETH) analizi

Ethereum’un en kısa zaman içerisinde 1.730-1.750 dolar ve sonrasında da 2.000 dolar aralığına gitmesini bekliyoruz. O yüzden şu haliyle toplanacak seviyelerde olduğunu söyleyebilirim.

Ethereum Classic (ETC) analizi

Ethereum Classic’in zaten yüzde 90’lık bir marjı vardı. Bu marj ihtiyatlı olarak da yüzde 60 civarındaydı. Önümüzdeki dönemde ise Ethereum Classic’in uzun zamandır süregelen alçalan trendin geçtiği nokta olan 50 dolarlara kadar yolunun olduğunu düşünüyorum.

Polygon (MATIC) analizi

MATIC 1,4 milyar dolarlık ikinci bir halka arz yaparak dolaşımdaki paylarını artırmıştı. O yüzden bir dönem sert bir satış yaşanmıştı. Fakat burada çıkarılan coinler takıma dağıtılmış ve stake edilmiş. Bu yüzden MATIC için yukarı yönlü bir dönüş olabilir. 1,20 dolar seviyelerinde bir beklentim vardı. Bu beklentim şu an devam ediyor.

Shiba Inu (SHIB) analizi

Şu anda SHIB’de inanılmaz bir şekilde balina yoğunluğu yaşanıyor. Orayı önce bir aşağı çekmeleri gerekecektir. Varlıklarını satmayan, tutan cüzdanları önce bir dökmeleri lazım ki ardından toplamaya geçebilsinler. Teknik olarak ise SHIB’de şu an 12,70’i kıramayan, aşağıda ise 10,20’lere kadar giden ve yatayda zikzak çizen bir görünüm mevcut.

Optimisim (OP) analizi

Optimism de son iki hafta içerisinde çok ciddi bir hareket yaptı. Bununla beraber ağın yenilenmesi, çatallanmanın gelmesi ve stake oranının artması gibi konular Optimism’i yukarı taşıdı. Fakat kimse yüzde 380 yükselen bir coine tepeden yatırım yapmaz. O yüzden biraz geri çekilmesine izin verilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Meta, reklamlarını kısıtlayan uygulama çıkınca delirdi
Meta, reklamlarını kısıtlayan uygulama çıkınca delirdi
AYVALIK’IN ÖZEL MİSAFİRLERİ GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİLER
AYVALIK’IN ÖZEL MİSAFİRLERİ GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİLER