Bakan Karaismailoğlu: Lojistikte süper güç haline geldik

Bakan Karaismailoğlu: Lojistikte süper güç haline geldik

Bakan Karaismailoğlu, Uluslararası Nakliyeciler Derneği yönetim kurulu üyeleriyle gerçekleştirilen toplantıda ”Ülkemizi uluslararası arenada lojistik süper gücü haline getirdik” dedi.

13 Ekim 2021 - 15:31

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Uluslararası Nakliyeciler Derneği yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi. Levent’te bulunan Uluslararası Nakliyeciler Derneği ofisinde yapılan toplantıya derneğin yönetim kurulu başkanı Çetin Nuhoğlu ile yönetim kurulu başkan yardımcıları, danışmanlar ve üyeler katıldı.

Toplantıda önemli açıklamalar yapan Bakan Karaismailoğlu, “Yurdun her noktasına ekonomik canlılığı, üretimi, istihdamı, eğitimi, sağlığı, sosyal ve kültürel gelişmeyi taşımamızın yanı sıra ülkemizi uluslararası arenada lojistik süper güç hâline getirdik. 4 saatlik uçuş ile 1 milyar 650 Milyon insanın yaşadığı, 38 Trilyon dolar gayri safi milli hasılaya sahip ve 7 Trilyon 45 milyar dolar ticaret hacmi bulunan 67 ülkenin de merkezindeyiz. Sadece Çin ile Avrupa Birliği arasındaki yıllık ticaret hacmi 700 milyar dolar seviyelerindedir ve ülkemiz bu dev hacmin en önemli geçiş güzergâhıdır. Bizler de son 19 yıldır bu gerçekten hareketle, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde, ulaşım ve iletişim alanındaki yatırımlarımızla çehresi aydınlanan Türkiye’nin gelecek vizyonu doğrultusunda çalışmalarımızı yürütüyoruz” diye konuştu.

“Dünya ticaret yolları üzerinde hakimiyetimizi ilan ettik”

Karayolları yatırımlarının öneminden ve gerçekleştirdikleri çalışmaları anlatan Bakan Karaismailoğlu, “Türkiye’yi baştan başa kuşatan konforlu ve emniyetli yollarımızı yaparken aynı zamanda ülkemizin dünya ile bağlarını güçlendirdik, lojistik bir iddia kazandık. Bugün artık, dünya ticaret yolları üzerinde hakimiyetimizi ilan ettik. Her gün Cumhuriyet’imizin 100. Yılı için koyduğumuz hedeflere bir adım daha yaklaşıyoruz. 19 yılda ülkemizin ulaşım ve iletişim altyapısına 1 Trilyon 119 Milyar liranın üzerinde yatırım yaptık ve bunun 689,2 milyar lirasını yani yüzde 62’sini karayollarımızın gelişmesine harcadık.

Yatırımlarımız sayesinde hem doğu-batı koridorlarında hem de kuzey-güney akslarında altyapı ve üstyapı problemlerini büyük ölçüde çözdük.2003 yılı öncesi mevcut 6 bin 101 kilometre uzunluğundaki bölünmüş yol ağımızı 28 bin 339 kilometreye çıkardık ve dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olma yolumuzda en önemli dayanağı karayolları yatırımlarımızın oluşturacağına yürekten inanıyorum” diye konuştu.

“Covid döneminde tüm taşımacılarımızı destekledik”

Pandeminin sektöre etkilerinden bahseden Bakan Karaismailoğlu, “Bildiğiniz gibi, 2020 yılının başından beri dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle neredeyse tüm dünya ekonomilerinde daralmaların görüldüğü bir dönem yaşadık. Bu daralmanın en başta etkilediği alan hiç şüphesiz taşımacılık sektörü oldu. İşte bu zor dönemde, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak hayata geçirdiğimiz düzenlemelerle, tüm taşımacılarımızı destekledik” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Soyer Bucalı apartman görevlilerini ağırladı
Başkan Soyer Bucalı apartman görevlilerini ağırladı
İzmir trafiğinde deniz ferahlığı
İzmir trafiğinde deniz ferahlığı