‘MUTSUZUM’ DİYEN KÖY TAVUĞU YESİN!

‘MUTSUZUM’ DİYEN KÖY TAVUĞU YESİN!

Çağın vebası haline gelen depresyon birçok hastalığı da tetikliyor. Peki, bununla nasıl savaşabiliriz? Medical Park Gebze Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Hatice Sultan Kirişci sinire, mutsuzluğa iyi gelecek besinleri anlattı, “Beslenmenizde yapacağınız küçük değişikliklerle depresyon belirtilerinizin azaldığını göreceksiniz” dedi.

27 Ağustos 2018 - 10:05

‘Mutluluğa giden yol mideden geçiyor’ desek pek de yanlış olmaz. Çünkü depresyon ile beslenme orantılı bir şekilde ilerliyor. Bazı insanlar depresyona girdiğinde yemeden içmeden kesilirken bazıları da normal zamana göre 3-4 kat daha fazla abur cubura yöneldiklerinde rahatladıklarını düşünürler. Her iki durumda da beslenmenizde yapacağınız küçük değişikliklerle depresyon belirtilerinizin azaldığını göreceksiniz.

İŞİN SIRRI ‘B’ VİTAMİNİNDE…

Medical Park Gebze Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Hatice Sultan Kirişci, sizi ruhen ve bedenen rahatlatacak formüller verdi. İşte mutlu eden besinler:

Köy Tavuğu: İçerisindeki B6 vitaminini sayesinde mutluluk hormonu dediğimiz seratonin ve dopamin hormonunun aktif hale gelmesine yardımcı oluyor.
Elma: Elmanın İçerisinde bulunan B vitamini, fosfor ve potasyum sayesinde insan vücudunda zarar görmüş hücrelerin onarımına yardımcı oluyor. Bu sayede hücreler onarıldığı için depresyonu önlemede yardımcıdır.
Kuşkonmaz: Depresyonun etkilerinden biri olan düşük folik asit seviyesinin yükselmesine yardımcıdır.
Balık yağı: Yapılan çalışmalar depresyonda olan kişinin omega 3 seviyelerinin düşük olduğu gösteriyor. Beynin ve vücudun rahatlayabilmesi için omega 3 alımı çok önemlidir. Omega 3 en fazla balık yağında bulunur.

KAHVALTIDA EKMEK-REÇEL ENERJİYİ AZALTIR

Herkesin dilinde ve doğru olan bir klişe var ki, o da en önemli öğünümüzün kahvaltı olmasıdır. Kahvaltı uzun saatler aç kalmış olan vücudun beynin işlevini yerine getirebilmesi, kişinin gün içerinden daha aktif olabilmesine yardımcı olan en önemli öğündür. Eğer kahvaltıda şeker oranı yüksek; beyaz ekmek kızarmış patates, reçel, poğaça börek gibi besinler tüketirseniz, o anda mutluluk duyduğunuzu zannetseniz de kan şekeriniz anlık olarak hızla yükselirken, sonra aynı hızda da düşer. Kan şekerinde böylesine bir ani dalgalanma sonucunda hem kilo alımınız başlar hem de kan şekerinizde düşüş yaşadığınız için halsizlik, yorgunluk ve asabiyet oluşabilir.

TÜRK KAHVESİNİN YANINDA HURMA

Sürekli tatlı krizi yaşıyorsanız eğer gün içerisinde kan şekerinizde ani dalgalanmalara neden olacak şeker oranı yüksek besinleri kontrolsüzce tüketiyorsunuz demektir. Genellikle az az sık sık beslendiğiniz, yediğiniz besinlerin miktarını ayarladığınız ve en önemlisi kan şekerinizi birden yükseltip sonrasında düşürecek besinler tüketmediğiniz sürece tatlı krizi çok fazla yaşamazsınız. Genellikle şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıları gündüz vakitlerinde tüketmenizde fayda var. Ama aslında tatlı krizinizi kesmenize de yardımcı olacak en güzel besin hurmadır. Günlük ikindi ara örgünüzde şekersiz Türk kahvesinin yanında 3-4 adet hurmanın yanında ceviz, çiğ badem ya da fındıkla gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz bir ara öğün tercih edebilirsiniz.

RAHAT BİR UYKU İÇİN TARÇINLI SÜT İÇİN

Günlük beslenme planını oluştururken kişinin yaşam durumu, boyu, kilosu, fiziksel aktivite düzeyi, tahlil durumları gibi birçok parametreyi değerlendirdikten sonra önerilerde bulunuruz. Bazı kişiler günlük ara ve ara öğünlerle birlikte toplam 3-4 öğün tüketirken bazılarının günde 5-6 öğün tüketmesinde fayda vardır. Ne kadar öğün tüketirseniz tüketin, en son yapacağınız öğünün yatmadan 3 saat önce bitmiş olması gerekiyor. Yapacağınız ara öğünü genellikle hafif geçirmenizde fayda vardır. Örneğin, 1 porsiyon meyve, kepekli galeta, 1 avuç içi kadar leblebi tüketebilirsiniz. Daha hafif geçirmek istiyorsanız, 1 bardak tarçınlı süt, cacık, yoğurt ya da içine istediğinizi meyveyi katabileceğiniz meyveli bir yoğurt yapabilirsiniz.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • cesaret
  11 ay önce
  Teşekkürler dr.diyetisyen Hatice Kırışçı hanım.Elbetteki köy tavuğu süper ve doğal.Köyde yaşarken kocaman hırçın bir horozumuz vardı.Özellikle çocukları,yani bizleri çok vuruyordu.Biraz hovarda idi.Tavukların başında tüy bırakmamıştı.Artık kesilmesine karar verdik.Bu işi yapabilecek komşumuzun senin gibi cesur bir kızı vardı.Sabahleyin tavukları çıkarmayın.Ben gelecem dedi.Baktık ki gonca güllü kız geldi.Bıçağı bileyin dedi, Annem bıçağı bilerken gonca güllü kümesin kapısını açtı.Kapıları kapattık.Horoz cirlayarak tezgahın üstüne fırladı.Başladı pencerenin camını zorlamaya.Güllü kız aaa yazık Nazi abla keselim mi şimdi.Annem ona muniş kız kes başini. dedi.Horozu camın önünden zorda olsa yakaladı.Kapıya çıkardı.Bıçağı besmele ile kafasına çekti.Bir iki sürtmede başı kızın elinde kaldı. Horoz güçlü olduğundan gonca güllüden cirlayarak kurtuldu.Tabiki kesildi elbette.Gonca güllü ona şimdi gidebilirsin dedi.Bu arada bayanların yapamayacağı iş yoktu diyorum.
 • misafir
  1 yıl önce
  Doktor Hatice hanımı kutlarım.Tavuklar yumurtluyor.Horozları keserşiz.Tabiki mazeret olmalı.Köyde bir horozumuz vardı.Kart bişey ve de hırçın.Babam evde olmadığından horozu kesmeye komşumuzun noktali kızı soyundu.Evet kesilmek üzere o*** bizim kart horoz cirlıyordu.Yürya peşine,zorda olsa kesilecek horozu yakaladık.Komşunun süslü kızı aa yazık dedi dudak altı gülerek, keselim mi şimdi.Annem ona kız kopar kafasını dedi .Ama onu bizim noktali kız affetmedi.Besmele ile horozu önce kucağına aldı sakinleşsin diye.Cirlayınca okşadı,sonra ayaklarının altına aldı. Horoz başladı tepelenmeye.Bindi onu.Cirlaması mahalleyi tuttu.Süslü kız ona cirlama sana gömleğimin noktalarını saydırayım da gör dedi.İki, üç bıçak sürtünmesiyle horozdan aört… diye garip sesler geldi.Bıçak boynunu çok zor kesti.Horozcağız noktali kızdan kurtuldu.Ancak başı noktali kızın elinde kaldı. Noktali kız horoza şimdi gidebilirsin.Muniş kıslar ve yakışıklı erkekler rahatlasın dedi.Horosu afiyetle yedik.İyi günler.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Karşıyaka'da metruk binalar yıkıldı
Karşıyaka'da metruk binalar yıkıldı
İstanbul İstatistik Ofisi açıkladı! Haneler temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor
İstanbul İstatistik Ofisi açıkladı! Haneler temel...