Reklam
Reklam
Mahkemeden taksicilerin yolcu yarışında ’daimi’ müşteri...

Mahkemeden taksicilerin yolcu yarışında 'daimi' müşteri kararı

Taksicilerin özellikle faaliyet sınırları dışında kalan yerlere getirdikleri müşteri sonrası yolcu almaları yıllardır tartışma konusu.

23 Mart 2019 - 15:08

Üstelik daimi özel müşterilerini bile almaya gelseler çoğunlukla yine tartışma ve cezayla sonuçlanan bir durum. İşte benzer bir durum İzmir'de yaşandı ve mahkemeden taksicilerin özel müşterileri için emsal bir karar çıktı. İzmir 5. Sulh Ceza Hakimliği, Foça'da çalışan taksi şoförüne, daimi müşterisini faaliyet ruhsatı sınırları dışında kalan havalimanından aldığı gerekçesiyle 'korsan taksi' muamelesiyle yazılan 3 bin liralık idari cezanın iptaline karar verdi. Avukat Barış Gürbüz, "Bu karar ilçe taksilerinin büyükşehirlerde gar, ören yeri, havalimanı gibi yerlerden rezerv yolcularını alabilecekleri anlamını ve emsal niteliği taşır" dedi

İzmir 5. Sulh Ceza Hakimliği, Foça ilçesinde taksicilik yapan sürücüye, faaliyet ruhsatı sınırları dışında kalan Adnan Menderes Havalimanı'ndan müşteri aldığı gerekçesiyle yazılan 3 bin liralık idari cezayı iptal etti.

AA'nın haberine göre, Foça'da taksicilik yapan K.H. geçen yıl daimi müşterisi olan kadının talebi üzerine Adnan Menderes Havalimanı'na geldi. Müşterisini alarak Foça'ya doğru yola çıkan sürücü, havalimanı çıkışında polis ekiplerince durduruldu. Sürücü hakkında Karayolları Trafik Kanunu'nun Ek-2/3 (ilgili belediyeden izin veya ruhsat almaksızın belediye sınırları dahilinde ticari amaçlı yolcu taşımak) maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle 3 bin 6 lira idari para cezası uygulandı. K.H, cezanın iptali için 5. Sulh Ceza Hakimliğine başvurdu.

CEZANIN İPTALİNE KARAR VERİLDİ

Dosyayı inceleyen hakim, Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Yönergesi'nin 12. maddesinin B alt bendinin 29. maddesine göre, "taksilerin yolcunun talebi halinde havaalanı, gar, ören, mesire gibi yerlerde rezerv yolcu taşıyabileceği, itiraz eden kişinin atılı kabahati oluşturmadığı, verilen idari para cezasının usul ve yasaya aykırı olduğu kanaatine varıldığı" gerekçesiyle cezanın iptaline karar verdi.

'REZERV YOLCULARI DİLEDİKLERİ GİBİ TAŞIYABİLİRLER'

Avukat Barış Gürbüz, müvekkiline "korsan taksi" muamelesi yapılarak ceza tutanağı düzenlendiğini söyledi. Konuyu araştırdıklarında karşılarına UKOME kararının çıktığını ifade eden Gürbüz, kararda taksi şoförlerinin başka duraklardan yolcu almasının yasaklandığını ancak aynı kararın rezerv yolcuları muaf tuttuğunu dile getirdi.

Kesilen cezaya itiraz ettiklerini belirten Gürbüz, "Müvekkilim Foça'dan 20 yıllık müşterisini almak için havaalanına gelmişti. İtirazı sonunda müvekkilim haklı bulundu ve hukuki süreci kazandı. Diğer tüm taksi şoförleri için de bu karar emsal niteliğindedir, rezerv yolcularını diledikleri gibi taşıyabilirler. Bu karar ilçe taksilerinin büyükşehirlerde gar, ören yeri, havalimanı gibi yerlerden rezerv yolcularını alabilecekleri anlamını ve emsal niteliği taşır" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ABD’nin Türkiye’ye getirdiği yaptırımlarda çarpıcı detay
ABD’nin Türkiye’ye getirdiği yaptırımlarda çarpıcı detay
Lavrov’dan flaş Barış Pınarı Harekâtı açıklaması
Lavrov’dan flaş Barış Pınarı Harekâtı açıklaması