HABİP AYDOĞDU İLE “KIRMIZI YOLCULUK”

HABİP AYDOĞDU İLE “KIRMIZI YOLCULUK”

Ünlü ressam Habip Aydoğdu, “Kırmızı Yolculuk” isimli sergisi ile 4 Eylül 2018 Salı günü Bodrum’da sanatseverlerle buluşuyor.

28 Ağustos 2018 - 14:40

Ünlü ressam Habip Aydoğdu, İş Sanat Kibele Galerisi’ndeki “Kırmızı”, ardından şair Adonis’in şiirleriyle iç içe geçen resimlerini sunduğu Folkart Gallery’deki “Kan Kırmızı” sergilerinden sonra yaptığı son dönem çalışmalarını “Kırmızı Yolculuk” adıyla biraraya getirdi. “Kırmızı Yolculuk” isimli sergi 4 Eylül 2018 Salı günü itibaren Bodrum Turgutreis’teki Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi’nde açılacak.

Habip Aydoğdu soyut form, çizgi ve dokularla somut çağrışımları aynı potada eriten; kırmızı, siyah ve beyaz ağırlıklı renklerin uygun ton ve nüanslarını kullanarak oluşturduğu özgün görsel anlatım diliyle tanınan bir ressam. Habip Aydoğdu’nun geniş fırçalarla oluşturduğu ritmik ve dinamik lekelerle adeta meydan okuduğu, başkaldıran cesur resimleri; yaratma süreci boyunca sık sık yön değiştiren, bilinçaltının tetiklemesiyle başlar; fevri, atak ve spontan hareketlerle devam eden vahşi bir mücadele, kırmızı bir yolculuktur. Bu vahşi mücadele sırasında Aydoğdu, önüne çıkan tüm değerleri bir bir evcilleştirir. Aydoğdu, soyut lekeci fırça hareketleriyle yarattığı, yer yer kaligrafik karakterleri, kimi zaman ilksel (primitif) ya da totemik biçimleri çağrıştıran resimleri gölgesinde barındırdığı zengin renk, doku, çizgi tadıyla, doğadan, toplumdan, yaşamdan izdüşümleri içerir.

Aydoğdu, yarım asrı aşan sanat yaşamında çok çalışan, çok yorulan ama bu yorgunluğu resimlerine yansıtmayan, her yeni sergide daha taze, daha canlı, daha etkili resimlerle izleyicilerin karşısına çıkmayı amaçlıyor. Habip Aydoğdu, “Kırmızı Yolculuk” sergisinde, tuval resimlerinin yanı sıra üzerine boyasıyla müdahale ettiği buluntu nesneleri ve Özgür Aydoğdu’nun dijital ortama aktardığı etkileşimli iPad uygulamasıyla resimli günlüklerini de sergileyecek.

Folkart Gallery Danışma Kurulu Üyesi Habip Aydoğdu’nun, “Kırmızı Yolculuk” Sergisi 4 Eylül-4 Ekim 2018 tarihleri arasında GMK Bulvarı No:77 Turgutreis’te bulunan Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi’nde her gün 10:00-22:00 saatleri arasında izlenebilir.


Habip Aydoğdu kimdir?

1974 yılında Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu'ndan mezun olan Aydoğdu, yaşamla resim arasındaki gizli bağı koparmadan, resim dilini sürekli zenginleştirdi. 70’lerdeki gerçekçi yaklaşımı, 80’li yıllara doğru yerini simgesel anlatımlara bıraktı. Zengin çağrışımlarla yüklü dışavurumcu soyut bir anlatımı benimseyen sanatçı, 90’lı yıllarla beraber tuval resminin ötesinde farklı araç ve gereçleri de anlatım malzemesi olarak kullanmaya başladı. Türkiye ve çeşitli ülkelerde 70’i aşkın kişisel sergi açan, hakkında sekiz kitap yazılan, önemli ödüller kazanan Aydoğdu’nun eserleri, müzelerde ve özel koleksiyonlarda yer alıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ödemiş Belediyesi tehlike arz eden  ağaçlar için önlem alıyor
Ödemiş Belediyesi tehlike arz eden ağaçlar için önlem alıyor
Başkan Halil Arda: ‘Atamız iyi ki bu günü çocuklara armağan etmiş’
Başkan Halil Arda: ‘Atamız iyi ki bu günü çocuklara armağan...