Reklam
Reklam
Dolar yükselişle başladı

Dolar yükselişle başladı

Dolar kurunun hafta başından bu yana süren düşüş eğilimi dünkü 5.29 seviyelerinin ardından küresel riskler, ABD'den gelen açıklamalar ve Avrupa'da yavaşlayan büyüme beklentisiyle birlikte bir nebze tersine döndü. Dolar/TL 5.25 - 5.35 aralığında kalsa da, kur son gelişmeler sonrası 28 Şubat sabahı 5.33'lere çıktı. Fed açıklamaları sonra dolar karşısında değerlenen sterlin ve euro, TL karşısında da sert yükseldi.

28 Şubat 2019 - 14:38

Dolar/TL hafta başında girdiği aşağı yönlü trende dün sabah Hindistan ve Pakistan arasındaki askeri gerginlik ve ABD Ticaret Temsilcisi Lighthizer'ın Çin ile devam eden ticari görüşmelere ilişkin açıklamasıyla bir nebze tersine döndü.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer dün verdiği demeçte; "Washington ve Pekin pahalı bir ticari savaşı sona erdirmek için bir anlaşma yapsalar bile, ABD'nin Çin mallarına yıllarca vergi koyma tehdidini sürdürmesi gerekecek." dedi.

Öte yandan, dün Hindistan ve Pakistan'ın birbirlerine ait savaş uçaklarını düşürmesiyle başlayan süreçte gelişmekte olan ülke paraların rupi öncülüğünde düştüğü görüldü.

Dün 5.29 seviyesine inen dolar kuru, yeniden 5.30 üzerine çıkarak 5.32'li rakamlara geldi ancak birkaç aydır devam eden 5.25 - 5.35 arasındaki dalgalanmanın dışına çıkılmış değil.

Bankacılar genel itibarıyla piyasaların sığ olduğunu belirtirken,  Avrupa'da büyüme beklentilerinin yavaşladığını, ABD'de faizlerin bu seviyelerde duracağı hatta bir indirim yapılacağı beklentisinin fiyatlandığını belirtiliyor.

Fed Başkanı Powell, "Bu yılın sonunda bilanço daraltmayı durduracak bir konumda olacağız." derken "Bilanço ile ilgili bir plan yapmaya son derece yakınız. Sabırlı olacağız ve ekonominin nasıl geliştiğini izleyeceğiz." ifadelerini kullandı. Daraltmanın bu sene bitirilmesi halinde, bilanço büyüklüğünün GSYH'nın yüzde 16-17 civarında kalacağı belirtildi.

NİSAN SONRASI ENFLASYONA BAĞLI FAİZ İNDİRİMİ BEKLENTİSİ

Analistler, Türk Lirası'nın küresel ölçekte piyasalarda ciddi bozulmaya yol açacak bir gelişme olmadıkça yüksek faiz nedeniyle cazip kalmaya devam edeceği beklentisinde. Ekonomistler TCMB'den mart ayında faiz indirimi beklemezken, nisan ve devamında enflasyondaki düşüşe göre kademeli bir faiz indirimine hazırlanıyor.

28 Şubat sabahı dolar 5.3316 TL'den el değiştirirken, euro da 1.14'leri zorlayan dolar karşısındaki yukarı yönlü seyrine bağlı olarak 6.07 TL'lerden alıcı buluyor.

Brexit cephesindeki ılımlı gelişmelerle İngiliz sterlini de pozitif ayrışarak değer kazanan bir başka gelişen ülke para birimi. Görüşmelerin mayıs ayına genişletilebileceği, muhalefet lideri Corbyn'in ikinci bir referanduma destek vereceğini açıklaması ve BoE Başkan Carney'nin Merkez Bankası'nın her türlü senaryoya hazır olduğunu belirtmesiyle euro ve dolar karşısındaki kayıplarının bir kısmını geri aldı.

Şubat ortasında 6.70'lerde seyreden sterlin/TL kuru ise 7.10 sınırını zorluyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir’de hava sıcaklığı 37 dereceyi geçecek
İzmir’de hava sıcaklığı 37 dereceyi geçecek
ANNELİĞE “POZİTİF DOĞUM DENEYİMİ” İLE ADIM ATIN
ANNELİĞE “POZİTİF DOĞUM DENEYİMİ” İLE ADIM ATIN