Reklam
Reklam
Alzheimer beyne 25 yıl öncesinde yerleşiyor

Alzheimer beyne 25 yıl öncesinde yerleşiyor

Alzheimer hastalığının insan beynine 25 yıl öncesinde yerleştiği açıklandı. Nöroloji Uzmanı ve Sinirbilimci Uzm. Dr. Selen Gür Özmen, "Alzheimer hastasının son 25 senesinde beynindeki patolojiler, yavaş yavaş oluşmuştur ve süreç sonuna ulaştıktan, tüm patolojiler beyne oturduktan sonra, unutkanlıklar başlamıştır" açıklamasında bulundu

15 Aralık 2018 - 09:33

Alzheimer hastalığının insan beynine 25 yıl öncesinde yerleştiğini belirten Nöroloji Uzmanı ve Sinirbilimci Uzm. Dr. Selen Gür Özmen, "Alzheimer hastasının son 25 senesinde beynindeki patolojiler, yavaş yavaş oluşmuştur ve süreç sonuna ulaştıktan, tüm patolojiler beyne oturduktan sonra, unutkanlıklar başlamıştır" dedi.

DHA'nın haberine göre; dünya genelinde her 10 kişiden 1´i Alzheimer hastası. Unutkanlıkla kendini gösteren, yer-yön kabiliyetinin kaybedilmesi gibi beynin bazı fonksiyonlarını yerine getirememesiyle devam eden süreç, hem hasta hem de çevresindeki bireyler için yıpratıcı oluyor. Beyni koruyan her şeyin aslında kalbi de koruduğunu ve Alzheimer´ın insan beynine 25 yıl öncesinde yerleştiğini açıklayan Uzm. Dr. Selen Gür Özmen, Alzheimer hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

"ALZHEIMER BEYİNDE 25 YIL ÖNCESİNDE BAŞLIYOR"

Alzheimer'ın unutkanlıkla fark edilmeye başladığını belirten Uzm. Dr. Özmen, hastalığın genetik faktörlerden oluşmasının yüzde 2 oranında olduğunu söyledi.

Alzheimer'ın her an herkeste olabilecek bir hastalık olduğunu vurgulayan Özmen, sözlerini şöyle sürdürdü: "Alzheimer hastası unutkanlıkla hekimin karşısına ilk geldiği zaman moral bozucu olan kısım şu; Hastalığa dair her şey olmuştur ve bitmiştir. Aslında Alzheimer hastasının, son 25 senesinde beynindeki patolojiler, yavaş yavaş oluşmuştur ve son haline ulaşmaya yakın, hastada gözle görülür değişiklikler yaratmaya başlamıştır. Yani o dakikadan sonra aslında yapacak çok fazla bir şey yoktur.

Örneğin, 70 yaşında bir hasta, hastaneye geldiğinde unutkanlığı başlamış oluyor. Biz hastaya 70 yaşında Alzheimer teşhisi koyarsak, aslında bu demektir ki hastalığı, 40-45 yaşında başlamıştır. Yani beyinde oluşan problem aslında 20-25 yıl önce başlamıştır. Sonunda her şey bittiği zaman unutkanlık başlıyor. O yüzden tedavi olarak o aşamada yapılacak tek şey hastayı biraz rahatlatmak, elimizdeki ilaçlarla hastalığı çok az da olsa yavaşlatabilmek."

"EMEKLİLİK BEYNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR"

Uzm. Dr. Özmen, "Emekliliğin de beyni çok olumsuz etkilediğini söylemek lazım. Mesela Japon kültüründe emeklilik yoktur. Bir iş biter, başka bir iş başlar. Bu meşguliyet de Uzak Doğu´nun bu çalışkan kültüründen etkilenmiş bölgelerinde yaşlanan bireylerin çok sağlıklı bir biçimde yaş aldığı ve Alzheimer gibi nörodejenerasyona neden olan hastalıklara yakalanmadan uzun bir ömre sahip olduklarını göstermiştir. Ayrıca yüksek entellektüel düzeye sahip olan insanlardaki kayıp, çok çabuk belli olmuyor. İki insan düşünün. Birinin eğitim yılı daha düşük, daha içine kapanık, erken yaşta emekli olmuş, bir de üstüne herhangi bir nedenle tetiklenmiş bir depresyon yaşadığını varsayalım.

Diğeri üniversite mezunu, çalışmayı bırakmamış, daha sosyal, daha huzurlu bir hayatı olan biri. Bu noktada ikisinin de beyinlerinde Alzheimer hastalığının alt yapısını oluşturan beta amiloid ve nörofibriler yumak dediğimiz iki tane istenmeyen protein birikiminin başladığını düşünelim. Eğitim düzeyi daha düşük olan, daha az insanla iletişim halinde olan, daha depresif olan kişinin beynindeki o protein yapılanması hemen unutkanlığa sebep olurken, eğitim seviyesi yüksek daha sosyal, daha neşeli, beynine sürekli yeni girdiler olan kişinin unutkanlığının başlaması, diğerine göre daha çok sonra oluyor. Birinin 65 yaşında başlarken, diğerinin 80 yaşında başlayabiliyor" değerlendirmesinde bulundu.

"NEGATİF İNSANLAR BEYNİN DÜŞMANI"

Dünyada ve ülkemizde Alzheimer oranlarında azalma olmadığını ifade eden Uzm. Dr. Özmen, her 10 kişiden 1´inin Alzheimer hastalığına yakalandığını ve toplumda görülme sıklığının artmasının ise yaşam süresinin uzamış olmasıyla ilişkili olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra insan beyninin sosyalleşmek üzerine kurulmuş bir yapı olduğunu belirten Özmen, etrafımızdaki insanların da beynimizin sağlığını etkilediğini vurguladı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yeni oldubitti gayretlerini reddediyoruz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yeni oldubitti gayretlerini reddediyoruz
MHP lideri Devlet Bahçeli'den açıklamalar
MHP lideri Devlet Bahçeli'den açıklamalar